Gyakori éjjeli vizelés: ilyen betegségekre utalhat

Ha éjszaka többször is felkelsz a vizelési ingerre, és ez szinte minden estédre jellemző, akkor mindenképpen érdemes orvoshoz fordulnod, hogy kiderüljön, pontosan mi a tünet kiváltó oka.

Ha éjszaka egyszer ki kell menned  vécére, az még normálisnak tekinthető – bár ideális esetben azért 7-8 órát végig lehet aludni vizelési inger nélkül is. Amennyiben azonban kettőnél több alkalommal kell vizelés miatt felkelned, akkor már kóros jelenségről van szó, amelyet az orvosok nocturiának hívnak.

nő ül a vécén
Nem csak prosztataproblémára vagy hólyaghurut állhat a gyakori éjszakai vizelés hátterében. Fotó: Getty Images

Mi állhat a gyakori éjszakai vizelés hátterében?

A problémának – a könnyen megszüntethető szokásoktól kezdve a komolyabb egészségi állapotokig – számos oka lehet, például az alábbiak:

  • jelentős mennyiségű folyadék fogyasztása este,
  • nagyobb mennyiségű alkohol vagy koffein fogyasztása,
  • cukorbetegség,
  • alvási apnoé,
  • a húgyhólyag kontrolljának zavara,
  • prosztata-megnagyobbodás,
  • valamint számos egyéb – gyakran urológiai – kórkép.

A kivizsgálások során azonban akár az is kiderülhet, hogy a vese működési zavara okozza a gyakori éjszakai vizelési ingert, és ilyenkor a kardiológiai kivizsgálás is nagyon fontos. De vajon miért lehet erre szükség?

„A gyakori éjszakai vizelés olyan probléma, amely magas vérnyomásra, ezzel összefüggésben akár vesekárosodásra is utalhat. Ennek a két betegségnek az összefüggései kétirányúak. A magas vérnyomás vesekárosodást is okozhat, és mivel a vese fontos feladata a kiválasztás és a salakanyagok kiszűrése, így ez a funkció is komolyan sérülhet. Innentől kezdve pedig beindulhat egy ördögi kör, hiszen a vesekárosodás tovább emeli a vérnyomást, az pedig növeli a szívbetegség és a stroke rizikóját” – magyarázta dr. Petróczy Natália magasvérnyomás-specialista, a KardioKözpont szakértője.

Így okozhat a magas vérnyomás gyakori éjszakai vizelést

Az összefüggések megértéséhez tudni kell, hogy a magasvérnyomás-betegséghez sok esetben társuló bal oldali szívkamra-elégtelenség esetén a nagy vénákban megnő a nyomás, és tipikus pangásos tünetek alakulnak ki, úgymint a kezek, a lábak és a bokák megdagadása. Ezzel összefüggésben a vizeletkiválasztásban is zavar alakulhat ki, ami miatt átmenetileg felhalmozódik a szervezetben a folyadék. Az esti lefekvés után azonban ez a folyadék visszajut a keringésbe, mert a pihenő szív ilyenkor több vért képes juttatni a vesékbe, amelyek fokozottabb munkába kezdenek. Ennek a folyamatnak az eredménye is lehet tehát a gyakori éjszakai vizelés. (Ugyanakkor azt is fontos észben tartani, hogy a magas vérnyomás kezeléséhez alkalmazott vízhajtók is okozhatnak gyakori éjszakai vizelést.)

Bár a magas vérnyomásnak ritkán vannak árulkodó tünetei, gyakori éjszakai vizelés jelentkezése esetén mindenképpen ajánlott a kardiológiai kivizsgálás. Szintén fontos lenne a rendszeres orvosi ellenőrzés, ha ugyan nincsenek tüneteid, de a családodban már előfordult ez a betegség, ugyanis a magas vérnyomásra való hajlam örökölhető.

A magas vérnyomást feltétlenül kezelni kell a komoly szövődmények elkerülése végett. Pontosan beállított gyógyszerekkel és megfelelő életmóddal akár a stroke, a szívinfarktus és más komoly betegségek is megelőzhetők” – emelte ki a szakember.

Szívelégtelenség is járhat ilyen tünettel

A gyakori éjszakai vizelés hátterében akár szívelégtelenség is állhat, amely az esetek egy részében a magas vérnyomás talaján alakul ki. Ilyenkor a szív – csökkent teljesítőképessége miatt – nem képes teljes mértékben ellátni feladatát, vagyis a friss vér artériákba történő pumpálását, valamint a vénákban lévő vér visszaszívását. Ha ez nem működik tökéletesen, akkor a lábakban pangani kezd a vér, és ödéma alakul ki.

Éjszaka, fekvés közben azonban a lábak kötőszöveteiben felhalmozódott ödéma elkezd felszívódni. Ilyenkor több folyadék áramlik a szív felé, javul az erekben a keringés. Így tehát az érpályákban a nappali állapothoz képest viszonylagos folyadékfelesleg képződik, amelyet a vesék kiválasztanak – ezért ismétlődhet újra és újra az éjszakai vizelési inger.

Amennyiben a kivizsgálás során az derül ki, hogy szívelégtelenség okozza a tüneteket, feltétlenül kezelésre van szükség. Az életmód terén a megfelelő táplálkozás és a rendszeres mozgás bevezetése a legfontosabb. A gyógyszerelésnek pedig kettős célja van: egyrészt javítja a szív pumpafunkcióját, másrészt csökkenti a testben lévő folyadék mennyiségét, hogy ezzel is enyhíthető legyen a szívre nehezedő nyomás. A szakorvos csak egy alapos kardiológiai kivizsgálás után tud dönteni a célok eléréséhez szükséges gyógyszerek típusáról, illetve azok megfelelő kombinációjáról.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +25 °C
Minimum: +8 °C

Csak kevés fátyol-, illetve gomolyfelhőzet zavarhatja a napsütést. Csapadék nem lesz. A déli, délkeleti szelet élénk, főként az Északnyugat-Dunántúlon olykor erős lökések kísérik, de egy-egy viharos széllökés sem kizárt. A hőmérséklet kora délután 23 és 28 fok között várható. Késő estére 13 és 18 fok közé hűl le a levegő. Szombaton még lehetnek elvétve kisebb záporok, de a hét utolsó napján már a csapadék sem zavarhatja meg a kinti programot.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra