Aki "jó bőr" akar lenni

Ma már szerencsére kevesek éheznek. Az ételek mennyiségében és minőségében fantasztikus a kínálat. A kulináris örömök élvezete sokakat tesz boldoggá. De széppé is?

A mértéktelen és átgondolatlan evés nemcsak testsúlyunk rovására mehet, de bőrünknek sem tesz jót. Bőrünk, ez a közel két négyzetméternyi felület, szervezetünk legnagyobb kiterjedésű szerve. Épségét befolyásolják az anyagcsere-folyamatok, a hormonrendszer, az időjárás, stb., de szépségéhez életmódunkkal, táplálkozásunkkal mi is hozzájárulhatunk. A kiváló emésztés és felszívódás meghatározó a bőr szépségének szempontjából is.

A zöldségek és gyümölcsök, nyersen vagy párolva nemcsak belsőleg táplálják a bőrt, többnyire külsőleg is alkalmazhatók a bőr tisztítására, pakolások készítésére. Különösen fontos a napi legalább 2 liter folyadék elfogyasztása, valamint az A-vitamin és elővitaminja, a béta-karotin, a B-vitamin-család, a C-vitamin, E-vitamin, valamint a jód, a vas, a szelén, a kén és a cink. A fehérjék szervezetbe juttatása sem kevésbé fontos, ezeket zsírszegény tejből és tejtermékekből javasolt fogyasztani. Az emésztőrendszer túlterhelése zsíros ételekkel, rendszerint nyomot hagy a bőrön is, pattanások, zsíros, hámlásos foltok képében.

"Úgy szeretnék boldog lenni, egyszer libasültet enni..."(J. A.)

Meg kell válogatni, hogy mit eszünk, ugyanis néhány táplálék kifejezetten káros a bőr egészségére és szépségére egyaránt. A kóla, a kávé, a tejcsokoládé, a cukor, a dió, a szárított, cukrozott gyümölcsök, a zsírban sült ételek, a túlzott sófogyasztás nem kedvez a külsőnknek.

A dohányzás és az alkohol - különösen a tömény szesz - egyéb súlyos ártalmai mellett a bőrt is jelentősen károsítja. Szervezetünk képes védekezni az erős szélsőségek kialakulása ellen, de ha valaki hosszú éveken át helytelenül táplálkozik, a védekező rendszere és kiválasztó szervei egyre kevésbé látják el feladatukat, ezért a szervezet erősen savas, ritkább esetben erősen bázisos lehet. A túlsavasodás még a bőr színét is megváltoztatja. Az egészséges enyhén rózsás szín helyett fakó, vörös, szürke, vagy sárgás, enyhén zöldes lehet. A bőr alatti kötőszövetekben felgyülemlett savak keményedésekhez vagy ráncos, löttyedt bőrhöz vezetnek. A savképző ételek közé tartoznak a húsfélék, hal, tojás, tej, tejtermékek, cukor és mindenféle édesség, gabonák, diófélék, hüvelyesek, spenót, ecet, gyümölcsecet, éretlen citrom paradicsom, eper.

A bázistúltengés (alkalózis) rendkívül ritka jelenség, elsősorban szigorú vegetáriánusoknál fordul elő.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +7 °C

Az ország délnyugati felén erősen felhős vagy borult idő várható, majd délután átmenetileg kissé szakadozik, vékonyodik a felhőzet. A Nyugat-, Délnyugat-Dunántúlon néhol kisebb eső nem kizárt. Ezzel szemben hazánk északkeleti felén kezdetben fátyolfelhős, napos, majd egyre inkább derült időre számíthatunk. A keleties szél döntően mérsékelt marad, de helyenként lehetnek élénk lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 15 és 19 fok között alakul, de a tartósan felhős, borult nyugati, délnyugati tájakon néhány fokkal hűvösebb maradhat az idő. Hiába most még az őszhöz képest viszonylag magas hőmérséklet, az orvosmeteorológiában jelenleg is gyenge hidegfronti hatással számolnak.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra