Új módszerrel kezelik a Crohn-betegséget Pécsen

November 15-én két Crohn-betegnél is őssejtbeültetést végeztek a Pécsi Tudományegyetem (PTE) Klinikai Központban, ahol mostantól lehetőség van a végbélsipollyal szövődött betegség úgynevezett őssejtterápiás kezelésére – adta hírül szerdán a Baranyai megyei felsőoktatási intézmény.

A Crohn-betegség egy gyulladásos emésztőrendszeri kórkép, amely a szájüregtől a végbélnyílásig a teljes tápcsatornát érintheti, bárhol okozhat kisebesedést, kifekélyesedést. A probléma a lakosság mintegy fél százalékát sújtja, az esetek többségében fiatal felnőttkorban jelentkezik először. Magyarországon mintegy 45-50 ezer Crohn-beteg él – olvasható a PTE közleményében.

Pécsi TUdományegyetem Klinikai Központ, I. sz. Belgyógyászati Klinika
Őssejtterápiával kezelik a Crohn-betegség okozta végbélsipoly a PTE Klinikai Központban. Fotó: PTE

„A Crohn-betegség krónikus, egész életen át fennállhat, és alapjaiban véve nem gyógyítható, de folyamatos kezeléssel és gondozással elérhető a tünetmentesség. Pontos oka a mai napig nem ismert, csak hajlamosító tényezőkről, illetve rizikófaktorokról beszélhetünk. Ilyen a genetikai hajlam, az autoimmun eredet, a bélflóra egyensúlyának megbomlása, a bélnyálkahártya épségének megbomlása, a pszichológiai faktorok, illetve a dohányzás. A Crohn-betegség vezető tünete a fogyás, a nyákos, időnként véres hasmenés és a görcsös hasi fájdalom” – foglalta össze dr. Baracs József, a PTE KK Sebészeti Klinika adjunktusa.

Őssejtekkel kezelik a szövődményként kialakuló sipolyokat

A Crohn-betegség sikeres kezelése gasztroenterológus belgyógyász és sebész közötti szoros együttműködést igényel. A gyógyszeres biológiai terápia mellett végbélsipolyok esetén a sebészek egy speciális, a váladék ürülését segítő fonalat helyeznek be, amely lehetővé teszi a fokozatos gyógyulást. A végbél körüli sipolyok kezelésében ugyanakkor áttörést hozhat az őssejtterápia, amely során közvetlenül a járatba fecskendezik be az őssejteket. Klinikai vizsgálatban összehasonlították az őssejtekkel, valamint a placebóval kezelt betegek gyógyulási arányát. Az eredmények szerint az őssejtterápia nemcsak jól tolerálható, de az állapotjavulás is szignifikánsan magasabb arányú volt az őssejtes csoportban.

A PTE Klinikai Központban mostantól tehát lehetőség van a Crohn-betegek végbélsipolyainak ezzel a módszerrel történő gyógyítására az I. sz. Belgyógyászati Klinika és a Sebészeti Klinika együttműködésében. Az őssejtek sajátja, hogy bármilyen sejttípussá képesek átalakulni, attól függően, milyen szövetbe kerülnek. Ebben az esetben kötőszöveti sejtté alakulnak át, és így segítik a sipolyok záródását. „Várakozásunk szerint a kezelés jelentős előrelépést jelenthet régiónkban a sipolyozó Crohn-betegek gyógyításában” – húzta alá dr. Baracs József.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

Napos, gomolyfelhős idő várható. Legfeljebb néhol fordulhat elő kisebb záporeső. A délire, délnyugatira forduló szél az ország nyugati felén megélénkül, melyhez Sopronnál olykor erős széllökések is társulhatnak. A délutáni 15, 20 fokról késő estére 5 és 12 fok közé hűl le a levegő. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra