
Napi egészség
Influenzafigyelő


Influenza: nincs még nyoma járványnak
Egyelőre nem tapasztalható érdemi növekedés az influenzaszerű megbetegedések számában Magyarországon, az eddigi adatok elmaradnak a korábbi években megszokottól. Szakértők szerint a csendes influenzaszezon a koronavírus-pandémiával áll közvetett összefüggésben.




Vitaminok, ásványi anyagok, amik télen különösen fontosak
A téli időszakban ugrásszerűen megnő a megbetegedések száma, könnyen elkaphatjuk a náthát, influenzát. Bár százszázalékos biztonsággal nem tudjuk kivédeni a kórokozók támadásait, egy kis odafigyeléssel jelentősen csökkenthetjük a fertőzések esélyét.


Mikor kell lázat csillapítani?
Számos tévhit és félreértés kering a köztudatban a lázcsillapítással kapcsolatban, mindez pedig a téli időszak beköszöntével különösen aktuálissá válik. Éppen ezért az alábbiakban sorra vesszük a lázas állapotok kezelésével kapcsolatos legalapvetőbb tudnivalókat.



„Ha megakad a szálka, ne főtt krumplival próbáljuk kiszedni”
Nemcsak egészséges, de jól elkészítve kulináris élvezetként is pazar lakoma lehet a halhús. Sokan mégis ódzkodnak tőle, részben akár az egyedi ízvilága, részben a halszálkák veszélye miatt. Utóbbiról rémtörténetek éppúgy keringenek a közbeszédben, mint bölcs népi praktikák a kezelésre vonatkozóan – de vajon minek higgyünk? Szakembert kérdeztünk a témában.


Hogyan lesz a megfázásból középfülgyulladás?
A középfülgyulladás a téli időszak egyik gyakori betegsége, mely általában felső légúti fertőzések, megfázások után alakul ki. A középfülgyulladásnak akár súlyos szövődményei is lehetnek - az alábbi tünetek jelentkezésekor mindenképpen forduljunk orvoshoz.


Férfinátha: tényleg létezik?
Régóta tartja magát a köztudatban a feltételezés, hogy míg a nők számára egy náthás megbetegedés inkább csak apró kellemetlenséget jelent, addig a férfiak megfázva hajlamosak eljátszani a hattyú halálát. Kutatások alapján azonban úgy tűnik, mindez nem egyszerű önsajnáltatás, hanem a férfinátha valóban létezik.


Lecsengőben az influenzajárvány itthon
Az elmúlt héten feleannyian fordultak csupán orvoshoz influenzaszerű tünetekkel, mint egy héttel korábban. Mindazonáltal az influenzajárvány nyomon követésére is kihatással lehetnek a koronavírus-fertőzések megfékezésére hozott intézkedések, korlátozások.




Veszélyes a lábon kihordott megfázás
Csak egy kicsit megfáztam, beveszek egy-két bogyót, fújom az orrom, és folytatom az életem, ahogy előtte! - hányszor halljuk ezt a hideg, betegségekkel tarkított téli, kora tavaszi szezonban? Sokan hiszik azt a mai napig, hogy a nátha egyszerű, lábon kihordható betegség, ez azonban hatalmas tévedés. Ha ilyen állapotban dolgozni, iskolába, óvodába megyünk, nemcsak mi járunk rosszul, hanem nagy eséllyel a kollégáink, valamint az osztály- és ovistársak is.



Mit tegyünk, hogy ne fertőzzük meg a családunkat?
Talán nincs olyan ember, aki a téli időszakban egyszer sem lett volna beteg. Ilyenkor nem feltétlenül kell a hirtelen magas lázzal járó influenzára gondolni, számos felső-légúti megbetegedést kiváltó kórokozó támad ebben az időszakban. Általános ajánlás, hogy ilyenkor hívjuk segítségül az ágynyugalmat, hiszen ha időben elkapjuk, gyorsabban és sikeresebben győzzük le a kórt. De vajon azt hogy oldjuk meg, hogy az otthonunkban a családtagjaink és rokonaink biztonságban lehessenek mellettünk?





Miért nem tökéletes az influenza elleni védőoltás?
A téli időszak egyik legkellemetlenebb járványát évről évre az influenzavírus okozza. Pedig a fertőzés ellen sokat lehet tenni: az egyik leghatékonyabb módszer az oltás beadatása, amely a nagy átlagot tekintve körülbelül 60 százalékkal csökkenti a megbetegedés esélyét. De tény, hogy a vakcina soha nem lehet tökéletes.


Nátha és influenza: ugyanaz a betegség?
A nátha és az influenza két különböző betegség, bár sokan összekeverik a kettőt. Nem véletlenül: mindkettőt vírus okozza, ráadásul a tünetek is rendkívül hasonlóak. Mégis van egy-két eltérés, amelyek segítségével megállapíthatjuk, hogy melyik betegséggel állunk szemben.


Tényleg gyógyít a húsleves?
Náthás, influenzás panaszok fellépésekor hagyományosan a húsleves az egyik leggyakrabban alkalmazott házi gyógymód, amelynek áldásos hatásaira évszázadok óta esküszik a népi gyógyászat. Vajon mennyi igazság rejlik az elképzelés mögött? Tényleg segíthet legyőzni a kórokozókat egy tányér ízletes leves?





Miért hidegben támad az influenza?
Az influenzajárvány évek óta rendszeresen januárban, illetve februárban tör ki Magyarországon. A járványküszöb 15.000 fő, ez azt jelenti, hogy akkor beszélünk tömeges megbetegedésről, ha egy hét alatt ennél többen keresik fel orvosukat influenzaszerű tünetekkel. De vajon miért az év leghidegebb hónapjaiban tud leginkább támadni a vírus? És mit tehetünk ellene?


A frontérzékenyek nálunk gyógyulnak!
Fejfájás? Vérnyomás? Fáradtság? Sok stressz?
Frontérzékeny lehet!
Fejfájás? Ingadozó vérnyomás? Rosszullétek? Szédülés? Álmatlanság? Fáradékonyság? Feszültség? Sok stressz?

Személyre szóló, gyógyszer nélküli gyógymódok az Európai Unió és a Magyar Állam támogatásával! Fejfájás? Vérnyomás? Rosszullét? Fáradtság? Idegesség? Sok stressz?
Változékony idő lesz, a napsütés mellett többször megnövekszik a felhőzet. Ezekből helyi záporokra, zivatarokra is készülni kell. Élénk északias szél mellett 24, 31 fok közé melegszik a levegő. Pénteken front ugyan nem érkezik, de a kettősfronthoz hasonló tünetek léphetnek fel. Ingadozhat a vérnyomás, emellett fejfájás is felléphet. A fülledtebb időszakokban légszomjat, rosszullétet lehet tapasztalni, zivatarok idején romolhat az asztmások állapota. A következő napokban sem javul a helyzet. A légszennyezettség alacsony, alig változik. A légnyomás gyengén süllyed.