Cukoréhség, fáradtság, gyakori vizelési inger, gyengeség, szédülés, lassan gyógyuló sebek, lábzsibbadás, illetve homályos látás esetén mindenképp szükséges ellenőriztetni a vércukorszintet, ezek ugyanis mind cukorbetegségre utalnak. Ugyanígy, ha a családban előfordult már diabétesz, illetve túlsúly, inzulinrezisztencia vagy PCOS megléte esetén, valamint 4 kiló feletti baba szülése után érdemes rendszeresen ellenőriztetni a vércukorszintet. Emellett a 45 év felettiek, a magas koleszterinszinttel élők és akik terhességi cukorbetegséggel küzdöttek, nekik is fontos időközönként az ellenőrzés. Az azonban, hogy a vércukorszint normál vagy kóros, azt több minden is befolyásolhatja.
Mikortól kóros a vércukorérték?
Az ujjbegyből vett vérminta értéke azonnal kiderül, a cukorbetegség diagnózisát azonban csak vénás vérvételből mért vércukorértékek alapján tudják pontosan felállítani. Normál esetben, tehát egy egészséges embernél a vércukorszint 4- és 6 mmol/l között mozog, és a 2 órás érték sem lépi át a 7,8 mmol/l-t. Cukorbetegségről akkor beszélünk, ha az éhomi vércukorérték meghaladja a 7,1 mmol/l-t, a 2 órás pedig a 11 mmol-l-t.
Az egészség és a cukorbetegség között azonban vannak olyan kóros állapotok (prediabéteszek), melyeket szintén felderítenek a vizsgálat során. Nagyon fontos már az IFG/IGT, sőt az IR (inzulinrezisztencia) kezelése is, mivel ezekből könnyen 2-es típusú cukorbetegség alakulhat ki. Ezeket így ismerhetjük fel:
· IFG esetében az éhomi vércukorérték enyhén emelkedetté válik, vagyis 6-7,1 mmol/l között mozog.
· IGT esetében csökkent glükóztolerancia áll fenn, vagyis az éhomi érték nem emelkedik meg jelentősen (7,1 mmol/l alatt marad), ám a 120 perces érték 7,8-11,1 mmol/l közötti.