Hogyan készüljünk terheléses vércukorvizsgálatra?

A terheléses vércukorvizsgálat célja, hogy megvizsgálja, mennyire képes szervezetünk a glükózt (egy cukorféleség, más néven szőlőcukor), mint fő energiaforrást felhasználni. Megállapítható vele a cukorbetegség és az azt megelőző állapotok.

A vizsgálat lényege, hogy éhgyomorra egy 75 gramm glükózt tartalmazó vizes oldatot meg kell innunk, majd a megfelelő időközönként történő vérvételek során nyert vérben vizsgálják a vércukorszintünket, azaz azt, hogy szervezetünk mennyire tudott alkalmazkodni a nagy mennyiségű cukor beviteléhez. A vizsgálatot a legtöbb kórházban minden várandós nő esetében elvégzik a terhességi cukorbetegség felismerésére, a terhesség 28. hetében.

Előtte és közben

Ne egyen, igyon és dohányozzon a vizsgálatot megelőző nyolc órában, egyedül vizet fogyaszthat. Mindenképpen tájékoztassa vizsgálatot elrendelő orvost, és a vizsgálatot végző egészségügyi személyeztet, ha valamilyen orvosságot szed: lehet, hogy a vizsgálatot megelőző időszakban fel kell függesztenie szedését, erről orvosa tájékoztatni fogja. Sokan rosszul vannak, ha vért vesznek tőlük: ha tudjuk, hogy ez ránk is igaz, szóljunk előre, sőt saját biztonságérzetünk fokozása érdekében vigyünk magunkkal egy barátot vagy rokont, aki tartja bennünk a lelket a procedúra alatt.

Mivel a rendkívül tömény cukros víz elfogyasztása sem kellemes élmény, célszerű, ha viszünk magunkkal citromot: ha azt belecsavarjuk a glükózos vízbe, csak egy nagyon tömény limonádét kell elviselnünk. A vizsgálat csak annyi fájdalommal jár, amennyivel egy vérvétel, azaz kicsit szoríthatja karunkat a ráhelyezett gumiszalag, és egy enyhe tűszúrást érezhetünk. Előfordulhat, hogy hányingerünk támad a cukros létől, de magunkkal teszünk jót, ha megpróbáljuk "benntartani" azt, mert hányás esetén a vizsgálatot lehet, hogy újból meg kell ismételni. Ha remegést, izzadást, nagyfokú gyengeséget észlelünk az egyes vérvételek között, szóljunk az orvosnak: vannak, akiknek ilyenkor annyira leesik a vércukorszintje, hogy a tesztet le kell állítani.

Utána

Mivel a vizsgálat során legalább hatszor vért vesznek, érezhetjük magunkat fáradtnak és gyengének közben és utána is. Tudnunk kell, hogy a levett vér mennyisége oly csekély, hogy az eljárás nem okoz vérszegénységet, és nem kell tartanunk túlzott vérveszteségtől sem. Mindazonáltal a vizsgálat napjára ne tervezzünk semmilyen komolyabb feladatot, elintéznivalót vagy bármilyen fizikai aktivitást, legyen az munka vagy sport. Az eredményt orvosával megbeszélik, és ennek függvényében kell a megfelelő gyógykezelést vagy életmód-változtatásokat véghezvinni.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +4 °C
Minimum: -1 °C

Tovább terjeszkedik a rétegfelhőzet, az ország nagyobb részén borult idő várható, főként a Dunántúlon maradhatnak kevésbé felhős, derült tájak is. Párássá válik a levegő, helyenként köd képződik. Számottevő csapadék nem lesz. A légmozgás gyenge vagy mérsékelt marad. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet -5 és +2 fok között alakul, az ország döntő részén fagypont körül alakul. Elvonult a hideg légörvény, így mára frontmentes idő várható.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra