Van olyan kezelés, amellyel megelőzhető a csontritkulás?

Az egészséges étrend és rendszeres mozgás segít megelőzni a csontritkulást, de a prevencióban fontos szerepük lehet a gyógyvizeknek is. Hogyan hat a csontokra a gyógyfürdőzés?

A csontszövet állománya 25-30 éves korig gyarapszik, majd tömege fogyni, gyengülni kezd. Az élettanilag normális csontvesztés ekkor mintegy évi 3-5 százalék. Hogyha a csont építéséért és lebontásáért felelős sejtek működésének egyensúlya felbomlik, a csontvesztés mértéke is jelentősen felgyorsul. Ekkor már csontritkulásról beszélhetünk, amely világszerte több millió embert sújt, de Magyarországon is majdnem minden tizedik embert érinti.

A csontritkulás egy visszafordíthatatlan folyamat, és ha már megkezdődött, akkor csak minimális mértékben lehet visszaépíteni az elveszett csonttömeget. Rendkívül fontos ezért a megelőzés, melynek alapja a helyes táplálkozás és a mozgás. A táplálkozáson belül lényegében három dologra kell odafigyelni: a megfelelő kalcium- és D-vitamin -ellátásra, valamint az optimális testsúly elérésére és megtartására. Ez utóbbiban a mozgásnak is kulcsszerepe van, a megfelelő mozgásforma kiválasztásakor természetesen figyelembe kell venni az életkort, illetve a fizikai állapotot is. Nem kell feltétlenül fizikailag megterhelő mozgásformákra gondolni, a csontozatunk egészségében nagy szerepe lehet egy hosszabb sétának is.

Ezért jó a csontoknak a gyógyfürdő

Kevésbé ismert, hogy a gyógyvizek nem csak kezelhetik a különböző mozgásszervi betegségeket, de fontos szerepük lehet a megelőzésben is. A vízben végzett mozgás az ízületek és csontok megerőltetése nélkül edzi az izomzatot, sok fürdőben ezért rendszeresen hirdetnek meg csoportos, víz alatti gyógytornát is. A víz ellenállásának köszönhetően az egyszerű gyaloglás is erősítő hatású, és az eleséstől is kevésbé kell tartani, mint a szárazföldön végzett gyakorlatok esetében. A terhelésnek kitett csontokban a sejtek aktivitása fokozódik, és nagyobb méretékben épül be a szilárdságot elősegítő kalcium, a mozgással így a csontozat is erősödik, nem csak az izom.

A gyógyfürdők egészségre gyakorolt hatása tudományosan is igazolt. Fotó: iStock
A gyógyfürdők egészségre gyakorolt hatása tudományosan is igazolt. Fotó: iStock

A gyógyvízben lévő ásványi anyagok szintén segíthetnek lelassítani a csontvesztés mértékét. A csontok és ízületek egészségére főként a kalciumban, magnéziumban, fluorban és hidrokarbonátban dús gyógyvizek lehetnek hatással. A nátrium-klorid gyulladáscsökkentő hatású, míg a fluornak a csont anyagcseréjében jut fontos szerep. A csontok és ízületek egészségét a gyógyvizek kéntartalma is elősegíti, amelynek gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatása van.

Milyen gyógyvizet válasszunk?

A vízből a bőrön keresztül szívódnak fel ezek az ásványi anyagok, kivéve például az imént említett ként, amely könnyebb, mint a víz, ám nehezebb, mint a levegő. Emiatt nemcsak magában a vízben, hanem közvetlenül a gyógyfürdő vize felett is nagy mennyiségben jelen lehet, és belélegezve a testünkbe juthat. Persze a gyógyhatás nem érződik azonnal - egy-két kezelés önmagában nem tesz csodát, legalább két-háromhetes kúrákban érdemes gondolkodni. A gyógyvizes kúrák persze nem csak a csontritkulás megelőzését segítik, de a reumás panaszok, ízületi gyulladások és meszesedések ellen is hatásosak lehetnek. Emellett a forró vízben fürdőzés a lelki relaxációt is elősegíti, és enyhíti a stressz egészségkárosító hatásait.

A csontritkulás első jelei nőknél Az oszteoporózis során a csontok tömege és mésztartalma jelentősen lecsökken, ami a spontán törések kockázatának fokozódásával jár, éppen ezért idejekorán érdemes felismerni. De hogyan? Kattintson a részletekért!

Kutatások szerint a csontritkulás kezelésére többek között a harkányi, bükfürdői, hévízi, és gyopárosfürdői gyógyvíz is alkalmas lehet. A nekünk legmegfelelőbb kiválasztásában a háziorvosunk is sokat tud segíteni, érdemes ezért vele is konzultálni a fürdőzés előtt!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +2 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely délutántól az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor. A nyugatias szelet élénk széllökések kísérhetik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 16 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra