Szigorították a légszennyezési határértékeket

Szigorította a légszennyezési határértékekre vonatkozó irányelveit az Egészségügyi Világszervezet (WHO). A napokban közzétett új ajánlásban felére, illetve negyedére csökkentette az egyes légszennyező anyagokra vonatkozó határértékeket.

A tanulmányok azt mutatják, hogy a rossz levegőminőség jóval károsabb az emberekre, mint korábban gondolták, ezért újabb lépésekre van szükség a témával kapcsolatban. "A légszennyezés minden országban veszélyt jelent az egészségre, de leginkább az alacsony és közepes jövedelmű országokban sújtja az embereket" - indokolta az új irányelvek szükségességét Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, a WHO főigazgatója. Az ENSZ szakosított szervezete utoljára 2005-ben adott ki ajánlást a légszennyező anyagok határértékeiről.

légszennyezés, légszennyezettség, rossz levegő, WHO
Az életünk függ a levegő minőségétől. Képünk illusztráció, forrása: Getty Images

A szenvedés csökkentése és az életek megmentése a cél

"A WHO új levegőminőségi irányelvei bizonyítékokon alapuló gyakorlati eszközök a levegő minőségének javítására, amelytől az élet függ. Minden országot és mindazokat, akik a környezetvédelemért harcolnak, felhívok arra, hogy léptesse életbe az irányelveket, hogy csökkentsük a szenvedést és életeket mentsünk meg" - hangoztatta a főigazgató. Az új irányelvek alapján a WHO felére, 10-ről 5 mikrogram/köbméterre csökkentette a levegőben lévő szállópor (PM2.5) éves célértékét, a PM10 éves célértéket pedig 20 mikrogrammról 15-re. A levegő nitrogén-dioxid-szennyezettségére ugyanakkor a jelenlegi éves 40 mikrogramm/köbméter helyett 10 mikrogramm/köbméter célértéket határozott meg.

A levegőszennyezés attól függően, hogy hol élünk, hosszabb-rövidebb időt elvesz az életünkből . Az átlagos egyiptomi élettartama 1,9 évvel, az átlagos indiaié 1,5 évvel kevesebb, mint lehetne, de az oroszok is körülbelül kilenc hónapot veszítenek. Sajnos, mi magyarok sem állunk valami jól.

"A WHO szinte az összes levegőminőségi határértéket csökkentette, figyelmeztetve arra, hogy az új irányértékek túllépése jelentős kockázatokat jelent az egészségre. Ugyanakkor a határértékek betartásával életek milliói menthetők meg. A szállóporhoz (PM2.5) köthető elhalálozás 80 százaléka elkerülhető lenne a világon, ha a jelenlegi légszennyezési határértékeket a javasolt új irányelvek alapján csökkentenék" - fogalmazott a szervezet közleménye.

Évi 7 millióan halnak meg a rossz levegő miatt

A WHO becslése szerint évente mintegy hétmillió ember hal meg idő előtt a légszennyezés miatt. A rossz levegő emellett a gyermekeknél károsan hat a tüdő fejlődésére, és növeli az asztma kialakulásának kockázatát is. A felnőtteknél pedig szív-és érrendszeri betegségeket okozhat a légszennyezés, de súlyosbíthatja a mentális betegségeket is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +29 °C
Minimum: +14 °C

Napos időre számíthatunk többnyire kevés gomolyfelhővel, ezek egy része elsősorban a Dunántúlon itt-ott magasabbra törhet, de arrafelé is legfeljebb néhány zápor, zivatar alakulhat ki. Többnyire gyenge vagy mérsékelt lesz a légmozgás. Késő estére 18 és 24 fok közé hűl le a levegő. Fronthatásokra az előrejelzés szerint napközben nem kell számítani, a magas, 25 fok feletti hőmérséklet miatt adtak ki figyelmeztetést a déli megyékre.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra