Gyógynövénytár

Avokádó
Persea gratissima
Népies neve:
"Kiváló a száraz bőrre"
A növény leírása:
A babérfélék családjába tartozik, trópusi fán termő gyümölcs. Színe zöldes fekete, alakja körteformájú, héja fajtától függően sima vagy ráncolt. Íze semleges.
Hogyan gyűjtsük?
Az avokádófa gyümölcsét fogyasztjuk, amit zöldség-gyümölcs boltokban vásárolhatunk meg. Az éretlen gyümölcs kőkemény, az érett gyümölcsöt viszont vajként lehet kenni.
Mi van benne?
Az avokádó telítetlen zsírsavakból álló olajtartalma B-, C-, E- és A-vitaminban gazdag. Az érett gyümölcs káliumot, foszfort, vasat, nátriumot valamint kalciumot és magnéziumot is tartalmaz.
Mire jó?
Az avokádó magas olajtartalmánál fogva kiváló bőrápoló szer a kiszáradt bőrre. Általában érzékeny típusú bőrre alkalmazzák. Segítséget nyújt ekcéma megelőző kezelése esetén. Jótékony hatással van az arthritiszes (ízületi) fájdalmakra, továbbá csökkenti a koleszterin szintet.
Kapcsolódó receptek
Étrend-kiegészítők
Érdekesség
- Spanyol hódítók a XVI. században hozták be az avokadót Európába.
- Az avokádót már az inkák is termelték és fogyasztották.
- Az avokádó régóta ismert afrodiziákum, azték neve, "ahuacacuahat", herefát jelent.
Jó tudni!
Hűtőszekrénybe nem érdemes betenni, s ha felvágjuk megbarnul.
Az avokádó olaj gyorsan avasodik.
Depresszió és Parkinson-kór kezelésére alkalmazott MAO-gátló gyógyszereket szedő betegek az avokádót ne használják, mert magas vérnyomás alakulhat ki, a szakorvosi konzultáció ezekben az esetekben elengedhetetlen.
Véralvadásgátló gyógyszerekkel való együttszedés esetén a beállított terápiás dózisok hatáserőssége csökkenhet, ezért lehetőség szerint az ilyen gyógyszereket szedő betegek az avokádót ne fogyasszák.
Az avokádó terhességkor és szoptatáskor való alkalmazása csak a kezelőorvos utasítására történhet.
Allergiás tünetek észlelése esetén (kiütés, mellkasi fájdalom) a gyümölcs fogyasztása nem javasolt, az esetlegesen fellépő légzési nehézségek rendezése orvosi feladat.