Különös jelek, melyek alváshiányra utalnak

A legtöbben nem alszunk eleget, ugyanis a legkönnyebb, ha az alvásból csippentjük le az időt. Azonban a testünk jelzi, ha nem elég számunkra a pihenés: ilyenkor testi tünetek jelentkeznek.

Sokan hétvégén akarják pótolni a kimaradt alvást: ilyenkor képesek vagyunk 10-12 órát is aludni, annak ellenére, hogy hét közben csak 6-7 óta pihenésre van idő. Ezt azonban jobb, ha elfelejtjük, ugyanis a hétvégi extra pihenés nem hozza helyre a hétköznap kihagyott órákat, sőt még ronthat is a koncentrációs képességünkön. A legjobb, ha megtapasztaljuk, mennyi alvásra van szükségünk, és próbáljuk tartani ezt az óraszámot.

A testünk ugyanis jelzi, ha nem elég a pihenésre fordított idő. Az alábbiakban összeszedtünk olyan tüneteket, amelyek elsőre furcsának tűnhetnek, azonban a kevés alvást jelzik.

Klisékre támaszkodunk

Ha beszélgetés közben gyakran elveszítjük a fonalat és csak közhelyeket puffogtatunk, könnyen lehet, hogy csak alvásra van szükségünk. Aki kialvatlan, sokban hasonlít egy részeg emberhez. Nehezen találja a szavakat, szédeleg, a hangján is érződik, hogy nem teljesen tudja értelmezni az elhangzottakat.

Szeszélyessé válunk

Ha alapvetően türelmesek vagyunk, de most minden apróság felbosszant minket, akkor kialvatlanak vagyunk . Lehet, hogy olyan apró dolgok kezdenek idegesíteni minket, mint egy kolléga viselkedése, egy járókelő, vagy egy határidő. Egy tanulmány kimutatta, hogy aki keveset alszik, az olyan embereket is fenyegetőnek, vagy idegesítőnek lát, akik valójában nem azok.

Folyamatosan betegek vagyunk

Ha egyik betegség követi a másikat, az alváshiányra utal. Egy tanulmány szerint azok, akik öt óránál kevesebbet alszanak éjszaka, sokkal nagyobb eséllyel fáznak meg , mint akik több időt szánnak pihenésre. Az immunrendszerünk folyamatosan küzd a kórokozók ellen, de ha nem adjuk meg neki a kellő mennyiségű alvást, képtelen lesz felvenni a harcot ellenük.

Ha kialvatlanok vagyunk, sokkal nehezebben tudunk a munkára koncentrálni
Ha kialvatlanok vagyunk, sokkal nehezebben tudunk a munkára koncentrálni

Egyfolytában nassolnánk

Ha nem vagyunk éhesek, de mégis ennénk, akkor könnyen állhat kialvatlanság a háttérben. Ha állandóan a hűtő tartalmát tanulmányozzuk, egyértelműen több alvásra van szükségünk. A kevés alvás csökkenti a leptin nevű hormon szintjét, valamint fokozza a ghrelin , azaz az éhségért felelős hormon szintjét is. A kevés alvás fokozza az inzulinérzékenységet is, amely növeli a cukorbetegség kialakulását, annak ellenére is, ha nem változtatunk az étrendünkön.

Nem tudunk dönteni

Néhány választás mindig nehéz, de vannak olyan napok, amikor egyszerűen képtelenek vagyunk dönteni. Ha kevesebbet alszunk, akkor kevesebb vér áramlik a prefontális kéregbe, az agy azon területébe, amely a kritikus gondolkodásért felelős. Az amigdala pedig úgy működik, hogy féljünk az esetleges válaszoktól, ezért megkuszálja a döntéseinket, problémát okoz mindenféle végrehajtó funkció. Kialvatlanul tehát nehezebben tervezünk, szervezünk, de a figyelem is korlátozottabb.

Csökken a libidó

Ez értelemszerű, hiszen, akik keveset alszanak, azoknak az ágy csak a pihenést jelenti. Férfiak esetében az alvásmegvonás tesztoszteronszint-csökkenéssel jár, ami tovább csökkenti az amúgy is alacsony szexuális vágyat.

A kevés alvás 8 súlyos következménye Az alváshiány az egyik legsúlyosabb egészségügyi probléma napjainkban: bármennyire is úgy gondoljuk, hogy a fáradtságon kívül nem lesz következménye, hosszú távon növeli a krónikus betegségek kockázatát. A részletekért kattintson !

Csúnyább lesz a bőrünk

Aki kialvatlan, az egyre több gyulladt pattanást fedezhet fel magán. A kialvatlanság a bőrre is hatással van: nem csak öregebbnek tűnik tőle, de dehidratáltabb, zsírosabb is lesz. A kialvatlanság következtében a kollagént, amely a bőr simaságáért felelős, a hormonok lebontják, éppen ezért nem tűnik feszesnek a bőr.

Az alvás rendkívül fontos a testünknek! Nem csak azért, mert éberebbnek, kipihentebbnek érezzük magunkat, hanem a sejtek regenerálódásáért, a méreganyagok távozásáért is felel. Ne sajnáljuk az időt a pihenésre! A megfelelő mennyiség 8 óra, igyekezzünk tartani ezt az időtartamot és szervezetünk is meg fogja hálálni!

Forrás: greatist.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

A fátyol- és átmenetileg megnövekvő gomolyfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, a nyugati országrészben erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon helyenként viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 18 és 24 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra