Füldugulás: irány az orvos, ha ezeket tapasztaljuk

Nyáron igen gyakori a füldugulás, amelynek hátterében komoly betegség is állhat, így minden esetben szakemberrel kell ellenőriztetni.

A fülbetegségek jellemzően szezonalitást mutatnak, ez azt jelenti, hogy bizonyos típusú betegségek nyáron gyakoribbak, míg mások inkább télen jelennek meg. A meleg időszakban inkább a külső fül és a hallójárat betegségei okoznak panaszokat, míg télen a fülkürt funkciózavarok és a középfül gyulladása.

Ezzel kapcsolatban Dr. Balogh Illés Ádám, az Affidea Magyarország fül-orr-gégész szakorvosa elmondta: „A hallójárat betegségeinek hátterében ugyan vannak egyéni tényezők, ilyen például a fülzsírképződés mennyisége, a fül öntisztuló funkciójának működése, de nyáron a leggyakoribb problémát a fülzsírdugó és a víz találkozása okozza. Ha már kialakult a zsírdugó és e mögé a strandolás folyamán víz kerül, akkor ott a pangó víz egyrészt feláztatja a hallójárat bőrét, másrészt táptalajt biztosít különböző fertőzések számára. Ez leggyakrabban gombás és bakteriális fertőzés, de előfordul ritkábban vírus okozta megbetegedés is.”

A fültisztító pálcikákat és a fülgyertyát kerülni kell

Tévhit, hogy aki sokat van vízben, annak a füle hajlamosabb lenne a zsírosodásra. Ezzel kapcsolatban Dr. Balogh Illés Ádám hangsúlyozta: „Az egészséges fül öntisztuló és vízbiztos is. Az viszont igaz, hogy ha valakinek problémája van például a fülzsírral, annak gondot okozhat a strandolás.” A fültisztítás során érdemes kerülni a fültisztító pálcika használatát, és a házi praktikák közül a fülgyertyát sem javasolják a szakemberek. A fül-orr-gégész szerint nem érdemes a hallójáratban nyúlni semmivel, mert ha beljebb toljuk a fülzsír darabokat, akkor sérülhet a fül öntisztulási folyamata. A helyes megoldás a paraffinolaj vagy bármilyen olaj alapú fülspray használata, amelyek feloldják a fülzsírt, és biztosítják a tisztulást.

fülbetegség
Nyáron igen gyakori a füldugulás, amelynek hátterében komoly betegség is állhat. Fotó: Getty Images

Ha valakinek bedugult a füle, akkor érdemes orvoshoz fordulni. Dr. Balogh Illés Ádám hozzátette: „A füldugulást minden esetben meg kell vizsgálni, mert ennek hátterében nem csak fülzsír lehet, hanem sok más egyéb betegség is. Tavasszal és ősszel például gyakori az úgynevezett fülkürt hurut, amikor nem a külső fülben található a dugulás, hanem az orrgarat és a középfül között lévő üregben megvastagszik a nyálkahártya, a dobhártya behúzódását okozva. Ha huzamosabb ideig fennáll ez az állapot, akkor a levegő helyére savós váladék szívódik be, és akár ötven decibelig terjedő hallácsökkenés is kialakulhat.” Nyáron előfordulnak légúti fertőzések is, amikor a fesztiválszezonban, szabad téri programoknál megnő a szálló por koncentrációja, romlik a felső légutak tisztulása, ráadásul ilyen alkalmakkor sok ember kisebb helyen, könnyebben átad egymásnak kórokozókat.

A légnyomáskiegyenlítés zavara tartós fájdalmat is okozhat

A nyári időszakban többen repülnek, ilyenkor is jelentkezhetnek fülproblémák, amelyek a légnyomás kiegyenlítési képességgel vannak kapcsolatban. A kisbabáknál ez azért jelentkezik, mert még nem képesek akaratlagos kiegyenlítésre, erre megoldás lehet a le és felszálláskor történő szoptatás, vagy cumiztatás. A felnőtteknél viszont a megfázás vagy az allergia állhat a háttérben, ilyenkor javasolt az orrspray használata, amely kitisztítja a járatokat.

Az Affidea Magyarország fül-orr-gégésze elmondta: „A nyomáskiegyenlítés elmaradása után fülfájás is kialakulhat, súlyos esetben steril gyulladás léphet fel. Ez a fájdalom egyébként nem csak repülésnél jelentkezhet, hanem minden olyan helyzetben, amikor nyomáskiegyenlítésre van szükség, például búvárkodásnál vagy akár egy hegyi autós út során is.”

A fül és hallójárat betegségei nincsenek életkorhoz kötve, ugyanakkor a gyerekek a fülkürt anatómiai helyzetéből adódóan sokkal hajlamosabbak a középfülgyulladásokra. Kiemelten fontos a megelőzés, a gyermekeket mielőbb érdemes megtanítani az orrfújásra. Csecsemőknél és kisdedeknél az orrszívás elengedhetetlen a megelőzésben. Minden korosztályra vonatkozik, hogy megfázások esetén használjunk nyálkahártya-lohasztó orrsprayt.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Utca emberét kérdeztük, tudja-e mi az anafilaxiás sokk

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +26 °C
Minimum: +12 °C

Reggel, délelőtt inkább a középső országrészben, délután pedig főként az ország keleti felén lesz erőteljesebb a gomolyfelhő-képződés. Arrafelé fordulhatnak elő - néhol több hullámban is - záporok, zivatarok, sőt a Dél-Alföldön heves zivatar is kialakulhat. A délies szél időnként megélénkül, zivatarok környezetében viszont viharos lökések is lehetnek. A csúcshőmérséklet 22 és 29 fok között változik, északkeleten marad hűvösebb az idő. Késő estére 14 és 20 fok közé hűl le a levegő. Orvosmeteorológiai szempontból kifejezetten szerencsés helyzet alakult ki mostanra.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra