Kétpercenként megöl egy nőt az anyaság

Minden második percben életét veszti egy nő a várandósság vagy a szülés során. Ráadásul olyan okok miatt, amelyek egyébként megelőzhetőek lennének – közölte az Egészségügyi Világszervezet (WHO).

2020-ban világszerte hozzávetőlegesen 287 ezer nő vesztette életét a terhességből adódó okok miatt. Ez naponta 800 halálesetet jelent, azaz kétpercenként egy nő halálát. „Egyetlen nőnek sem kellene a saját életéért izgulnia, miközben egy újszülöttet hoz világra, különösen úgy, hogy birtokunkban van a szükséges tudás és léteznek eszközök a gyakori komplikációk kezelésére” – jelentette ki Catherine Russell, az ENSZ Gyermekvédelmi Alapjának (UNICEF) ügyvezető igazgatója.

Bár az éves halálozások száma jelentősen csökkent a húsz évvel ezelőtti 446 ezer esethez képest, valamint 2000 és 2015 között folyamatosan csökkent a halálozási ráta, 2015 óta viszont nemcsak stagnált, de egyes térségekben még növekedett is a terhességhez köthető halálozások száma.

Hol a legrosszabb a helyzet?

A szegényebb régiókban és konfliktusokkal sújtott országokban kimagaslóan rossz a helyzet: a 2020-as terhességi halálozások mintegy 70 százaléka a Szaharától délre elterülő afrikai térségben fordult elő. Ezt követi Közép- és Dél-Ázsia, ahol a halálesetek 17 százalékát regisztrálták.

terhes nő beszél orvosával
Minden második percben életét veszti egy nő a várandósság vagy a szülés során. Fotó: Getty Images

Mi szedi a legtöbb áldozatot?

A leggyakrabban felmerülő, de megelőzhető komplikációk közé tartozik az erős vérzés, a magas vérnyomás, a kockázatos körülmények között végrehajtott terhességmegszakítás, a HIV-fertőzés és a malária.

Az ENSZ fenntartható fejlődési céljai (SDG) közé tartozik, hogy az ezredfordulón százezer élve születésre regisztrált 339 anyai haláleset számát 2030-ra 70-re csökkentsék. Három évvel ezelőtt ez a szám 223 volt. A kitűzött cél elérése érdekében a jelentés két fontos lépést emel ki: a terhességi egészségügyi ellátás elérhetőségének kiterjesztését, valamint a nők önálló döntéshozatali lehetősége a saját szexuális egészségük kapcsán.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Utca emberét kérdeztük, tudja-e mi az anafilaxiás sokk

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +26 °C
Minimum: +12 °C

A fátyol- és gomolyfelhők mellett általában sok napsütés várható, azonban északon és az ország keleti felén erőteljesebb lesz a gomolyfelhő-képződés, arrafelé előfordulhatnak - néhol több hullámban is - záporok, zivatarok, sőt keleten egy-egy heves zivatar is kialakulhat. Délutántól dél, délnyugat felől elkezd megnövekedni a fátyolfelhőzet. Többnyire gyenge vagy mérsékelt marad a légmozgás, zivatarok környezetében viszont viharos lökések is lehetnek. A csúcshőmérséklet 21 és 29 fok között változik, a felhősebb északkeleti tájakon marad hűvösebb az idő. Késő estére 14 és 21 fok közé hűl le a levegő. Lesz némi változékonyság a nap folyamán, de fronthatást nem okoz.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra