Digitális szembetegségek: már járványról beszélnek

A monitorok, az okostelefonok és a tabletek órákon át való bámulásának sajnos megvan a következménye. Egy tanulmány szerint az "Y-generáció", vagyis az új technológiák között felnövekvő nemzedék tagjainak 68 százaléka szenved valamilyen "digitális szembetegségben".

Az Y-generáció az 1980 és 1995 között születettek nemzedéke, s ők ugyan nem a legfiatalabbak, de a körükben már elemezhető a legújabb technológiák egészségügyi hatása. (A Z-generáció az 1996-tól születetteké.) Szinte járványról beszélnek már a nemzetközi szakértők - írja a német Die Welt online kiadása. Az emberek minden korábbinál több időt töltenek a képernyők előtt. A munkavállalók, akik irodában dolgoznak, gyakran 8 vagy több órát ülnek a gép előtt. De nemcsak ezek az eszközök rendelkeznek képernyővel: okostelefonok, tabletek kísérik sokak életét, akár az ágyban, akár a reggelinél, ebédnél, akár munkába menet vagy akár a toaletten.

Egyre több ember dolgozik többnyire a képernyő előtt , és még a szabadidejüket is szívesen töltik az emberek a monitor/kijelző előtt. A képernyő folyamatos bűvölése pedig nem marad büntetlenül, meglesznek a negatív következményei. Mivel a szemünket veszik igénybe ezek a tevékenységek, így ezzel a szervünkkel kapcsolatban jelentkeznek majd a problémák. Különösen a már említett, a döntően a nyolcvanas években született Y-generáció érintett ezáltal, akik az internet és a mobilkommunikáció eszközei között nőttek fel, és így a technológiákhoz való vonzódásuk is erősebb a korábbi nemzedékeknél.

A keratitiszként is ismert szaruhártyafertőzés fájdalmat, gyulladást és előrehaladott állapotában vakságot is okozhat. Nagyban növekedhet a keratitisz esélye, ha alvás előtt nem vesszük ki a kontaktlencsénket, nem tisztítjuk meg azt, nem cseréljük gyakran a lencsefolyadékot vagy úszás, esetleg tusolás közben hagyjuk, hogy átnedvesedjenek. A részletekért kattintson! A szemorvosok már régóta aggódnak az úgynevezett "digitális szembetegség" miatt. A Vision Council friss tanulmánya szerint az Y-generáció tagjainak 68 százaléka küzd valamilyen hasonló problémával.

A panaszok akár már két órával a képernyő előtt végzett tevékenység megkezdése után felléphetnek. (Persze előfordulhat, hogy ennél több idő után.) A szemlencse ilyenkor veszít a rugalmasságából, és „jobban kell erőltetnie magát”, hogy a közelben lévő tárgyakat továbbra is élesre fókuszálja. A tünetek a szemvörösödéstől kezdve az irritáción át a szemszárazságig terjedhetnek, de előfordulhat a homályos (életlen) látás, a szemfáradtság , vagy akár hát-, nyak- és fejfájás is. A szakértők szerint a „digitális szemtúlterhelés” immár komoly egészségügyi problémákat hordoz magában.

A digitális szembetegségek az Y-generációt érintik

A gyakori szünet sokat segít

Ugyanakkor egyszerű módszerekkel csökkenthetjük a terhelést, ami a szemünket éri . Az első dolog természetesen az, hogy csökkentjük a képernyő előtt töltött időt. Természetesen ez az alkalmazott, beosztott dolgozók számára nem mindig oldható meg. Éppen ezért a szemorvosok azt tanácsolják, hogy gyakori szüneteket iktassunk be munka közben. Ilyenkor próbáljunk meg tudatosan valamilyen távoli pontra fókuszálni.

S minthogy digitális korszakban élünk, immár létezik olyan "app" is, amellyel ellenőrizhetjük, hogy vajon mi magunk is szenvedünk-e digitális szembetegségben, vagy legalábbis "látási stresszben". Ez az applikáció azt teszteli, hogy mennyi időre van szüksége a szemünknek, hogy egy távoli pont és a képernyő között pillantásunkat váltogatva, a kétféle tárgyat (a távolit és a display-en lévőt) mennyi idő alatt tudjuk élesre fókuszálni.

Mire figyeljünk a sminkelésénél, ha kontaktlencsét viselünk? A közelre és távolra látást tesztelő program éppen azt tükrözi vissza, amit naponta a szemünknek át kell élnie, vagyis az állandóan váltakozó pillantásokat, és aztán a képernyőre való újbóli fókuszálást . Az ingyenes „app” immár az Apple- és a Google-készülékeken is elérhető, és németül az „Augenstress” (szemstressz) szóra rákeresve lehet megtalálni.

ITT MEGOSZTHATOD:

Ajánlott videó

Heti top cikkek

savanyú káposzta
A savanyú káposzta így hat a bélrendszeredre
kávé
Módosíthatja a gyógyszerek hatását a kávé – Mutatjuk, mely esetekben nem árt az óvatosság
fűszerek
Veszélyes lehet a fahéj, a szegfűszeg és a szerecsendió, ha így fogyasztod
gyümölcslé
Ez az ital szinte ugyanúgy káros a májra, mint az alkohol – Mégis rengetegen isszák
széklet szaga
Amikor záptojás-szag terjeng a vécében – 9 dolog, amely kénes szagú székletet eredményezhet
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +6 °C
Minimum: +3 °C

Fokozatosan javulnak a látási viszonyok, de még így is nagyrészt borult, párás, helyenként tartósan ködös idő valószínű - legfeljebb kevés helyen szakadozhat átmenetileg a felhőzet. Helyenként szitálás, északkeleten akár kisebb eső is előfordulhat. Nagyrészt gyenge vagy mérsékelt marad a légmozgás, de Sopron és a Bakony térségében olykor előfordulhatnak élénk széllökések.A hőmérséklet alig változik, az időszak során 2 és 8 fok között alakul. Fronthatás továbbra sem lesz.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

kvíz
Mennyi kalóriát tartalmaz egy szelet bejgli vagy egy adag töltött káposzta?

A december nem csupán az advent időszaka, hanem a forralt boré, a bejglié, a mézeskalácsé és a töltött káposztáé is. Azt mindenki tudja, hogy ezek isteni finomságok – de vajon a kalóriatartalmuk is ismert? Teszteld tudásodat!

teszt
Télen több kalóriára van szüksége a szervezetnek?

A hideg miatt automatikusan hízni kezdünk? Fontos, hogy több kalóriát vigyünk be a téli hónapokban? Vajon a sószükségletünk is megnő ilyenkor? Teszteld, mennyit tudsz a téli táplálkozás szabályairól!