Pszichiátriai betegségek

A pszichiátriai betegségek közé a gondolkodás, az érzelmi élet és a viselkedés zavarai tartoznak. Hátterükben több tényező is állhat, leggyakrabban testi, pszichológiai, szociális, kulturális vagy örökletes tényezők bonyolult kölcsönhatásai idézhetik elő. A pszichiátriai kórképek közül a többség által nem is betegségnek, hanem csak egy rossz szokásnak tekintett dohányzás, azaz a nikotinfüggőség a legelterjedtebb. A második helyen az alkoholizmus áll. Harmadikként a depressziót kell említeni: felmérések szerint a lakosság 15%-a legalább életében egyszer átesik egy súlyos depressziós időszaka és minden hónapban a népesség 3-5%-a tekinthető depressziósnak.

Korszakov-szindróma tünetei és kezelése

Mi a Korszakov-szindróma?

Leggyakrabban súlyos alkoholbeteg, delíriumon - életveszélyes, testi és pszichés tünetekkel járó alkoholmegvonáson - többször átesett személyeknél fordul elő, a B1-vitamin (thiamin) bevitel hiánya vagy a felszívódás zavara miatt. Az esetek 80%-ában az agykárosodás tünetei szemizom-bénulással (a VI. agyideg károsodása miatt kifelé tekinteni nem tud), széles alapú, apróléptű járással (ataxia) és akut zavartsággal jelentkeznek.

Tünetek

Orvoskereső
Maradt még kérdése? Beszéljen szakorvossal!
Foglalás csupán néhány kattintással!
Megnézem az orvosokat
Ezt Wernicke-féle encephalopathiának nevezzük. Ha krónikussá válik, memóriazavar is társul hozzá, melynek neve Korszakov-amnesia. Ez utóbbi rossz gyógyhajlamot mutat valószínűleg azért, mert az emlékezetzavar hátterében az agyi struktúrák visszafordíthatatlan károsodása áll. Wernicke-Korszakov szindrómáról akkor beszélünk, ha a szempanaszok, a járászavar, a tudatzavar és az emlékezetkiesés egy időben van jelen.

A Korszakov-szindróma előfordulása

Az Egyesült Államokban végzett kórbonctani vizsgálatok 1-3%-os gyakoriságot mutatnak, mely messze meghaladja a betegek életében felismert esetek számát. A betegség kifejezetten a hiányos táplálkozású embereket fenyegeti, így a két legveszélyeztetettebb csoportot a hajléktalanok és a pszichiátriai betegség miatt krónikusan kórházban ápoltak jelentik. Általában 30 és 70 éves kor között jelentkezik, a férfiakat jóval gyakrabban érinti, mint a nőket.

A Korszakov-szindróma okai

A kiváltó ok aB1-vitamin hiánya, mely enzimkárosodáshoz vezet. Ez legérzékenyebben a központi idegrendszer működését érinti. A vitaminhiányt a csökkent bevitel vagy a felszívódás zavara okozza. Ezek hátterében leggyakrabban súlyos vagy ismétlődő alkoholos delírium áll, melyet 80%-ban Wernicke-encephalopathia előz meg.
Emellett krónikus hányás, daganatos betegségek, AIDS, uraemia (veseelégtelenség következtében a vérben felszaporodó húgysav), éhezés, súlyos fejsérülés, a második és harmadik agyhártya közötti (subarachnoidealis) vérzés, agyvelőgyulladás és szélütés, krónikus hemodialízis is előidézheti.

A Korszakov-szindróma diagnózisa

Fontos a kórelőzmény pontos ismerete, a látászavarra, járászavarra és a tudatállapot változására vonatkozó tünetek feltérképezése. Az orvosi vizsgálat során a jellegzetes tünetek, majd a laborvizsgálatnál észlelt eltérések és a vér alkoholszintjének meghatározása nyújthatnak támpontot. A képalkotó vizsgálatokkal (CT, MRI) a központi idegrendszeri betegségek felderítése, a gerincvelői folyadékból vett mintából az idegrendszeri fertőzések megtalálása a cél.
Fontos a magas B1-vitamin (thiamin) tartalmú ételek: élesztő, disznóhús, hüvelyesek foyasztása.
Fontos a magas B1-vitamin (thiamin) tartalmú ételek: élesztő, disznóhús, hüvelyesek foyasztása.

A Korszakov-szindróma tünetei, kórlefolyása

Nagyon jellegzetes tünet-hármas alakul ki. A vezető szerepet az amnesia (emlékezetkiesés) adja, mely leginkább a közelmúltra vonatkozik; a betegség kezdete utáni eseményekre, illetve az azt megelőző néhány hétre vagy hónapra. Ezért a beteg térben és időben nem tud tájékozódni, szakszóval dezorientált. Mivel a távolabbi életeseményekkel kapcsolatos memória nem károsodik - főleg a betegség kezdeti stádiumában - confabulatio jelenhet meg, azaz a beteg a régmúlt történéseiből összefüggő mesét sző, mely olyan élethű lehet, hogy akár a vizsgáló orvost is megtévesztheti. Ez leginkább az alkoholos eredetű kórképre, annak is a kezdeti szakaszára jellemző. A beteg érzelmi élete is zavart szenved, a környezet ingereire még akkor is csak alig, vagy egyáltalán nem reagál, ha azok félelmet keltőek.
A betegség lefolyása a kóreredet függvényében változik. Ha krónikus alkoholfogyasztás a kiváltó ok, akkor nem jók a gyógyulás esélyei, akutan kialakuló kórképek esetén van remény nagyobb mértékű javulásra.

A Korszakov-szindróma kezelése

A kiváltó ok kezelése az elsődleges. Alkoholbetegeknél a B1-vitaminhiány megelőzése vitaminpótlással és a megfelelő mennyiségű és minőségű tápanyagbevitel. Magyarországon is elérhető, szájon át szedhető készítmény a benfotiamin. Jó eredményt azonban a leggondosabb kezelés mellett is csak akkor várhatunk, ha a beteg tartósan lemond az italról, azaz absztinenssé válik.
A betegség halálozása 10-20% között van, az életkilátások attól függnek, hogy mennyire előrehaladott a betegség, és hogy sikerül-e mielőbb elkezdeni a kezelést. Akut kórképek, azaz fejsérülés, agyhártyák közötti vérzés esetén jobb a kimenetel, mint a memória működésében szerepet játszó agyterületek B1-vitaminhiány vagy súlyos agyvelőgyulladás okozta visszafordíthatatlan károsodása során. Ilyenkor nem várható jelentős javulás. Amerikai adatok szerint a páciensek mintegy 20%-a gyógyul meg az amnéziából és 40%-uk az ataxiából. A horizontális nystagmus (szemteke rezgés) mintegy 60%-uknál megmarad.

A Korszakov-szindróma megelőzése

Alkoholbetegek esetében fontos a megfelelő mennyiségű és minőségű tápanyagbevitel biztosítása és a B1-vitamin, valamint hiányuk esetén a magnézium és kálium pótlása. Ezeken túl nagy hangsúlyt kell fektetni a megfelelő folyadékbevitelre és egyéb vitaminok fogyasztására is.

Alkoholt fogyasztó embereknél a B1-vitamin bevitele csökken és a felszívódás is károsodik. Terhességben megnő a vitaminigény, illetőleg súlyos krónikus hányás (pl. terhességi: hyperemesis gravidarum) esetén a B1-vitamin mennyisége lecsökken, ezzel Wernicke-féle encephalopathia, hosszantartó esetben Korszakov-szindróma alakulhat ki. Fontos tehát, hogy a rossz általános állapotú embereknél változatos táplálással, vitaminpótlással megelőzzük a hiányállapotok kialakulását.
Magas B1-vitamin (thiamin) tartalmú ételek: élesztő, disznóhús, hüvelyesek, hántolatlan gabonafélék (fényezetlen rizs - az előfőzés szétoszlatja a szemekben, ezáltal megőrzi a vitamint).

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +17 °C
Minimum: +6 °C

Változóan felhős lesz az ég, helyenként záporok, az éjszaka első felében zivatarok is előfordulhatnak. Hajnalra elsősorban a Dunántúl déli, délkeleti részein és az Északi-középhegység tágabb térségében köd is képződhet. Többnyire gyenge vagy mérsékelt marad a légmozgás. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 4 és 10 fok között valószínű, de északkeleten pár fokkal alacsonyabb értéket is mérhetnek. Napközben egy hidegfronti hatás dominál majd, ami miatt sokaknál jelentkezetnek kellemetlen panaszok, elsősorban a keleti országrészben.