Idegbántalomra utaló kisebb eltéréseket találtak cukorbetegség szempontjából magasabb kockázati csoportba tartozóknál. A vegetatív és érzőidegrendszer zavarát okozó állapot jeleinek mielőbbi felismerése segítheti a betegség megelőzését és hatékonyabb kezelését – számol be kutatásának eredményeiről a Semmelweis Egyetem.
A láb fájdalma, égő érzése, zsibbadása gyanús jel
A Semmelweis Egyetem tanulmánya összefüggést keresett a 2-es típusú diabétesz kialakulásának magasabb kockázata és a neuropátia megjelenése között, még a betegség tüneteinek megjelenése előtt.
Az 1-es típusú cukorbetegség szövődményeként bizonyos idő után kialakul, a 2-es típusúnál pedig sok esetben már a betegség felfedezésekor jelen van a szenzoros és a vegetatív idegrendszert érintő neuropátia, mely a cukorbetegség mikrovaszkuláris – kisér keringési zavarból adódó –szövődménye. A szubjektív panaszok közé tartozik a fájdalom, az égő érzés, a zsibbadás, típusosan az alsó végtagokon illetve azok végein, ami az évek során felfelé száll, nyugalomban jelentkezik és éjszaka, mindkét oldalon és lassan romlik.
A FINDRISK életmódbeli és egészségügyi tényezők alapján számítja ki, mekkora a valószínűsége annak, hogy valakinél a következő tíz évben cukorbetegség alakuljon ki. A kérdőív rákérdez egyebek mellett a válaszadó korára, testtömegindexére, gyümölcs- és zöldségfogyasztásának mértékére, a testmozgás gyakoriságára, magas vérnyomásra, haskörfogatra, valamint a családban előforduló 2-es típusú cukorbetegségre.
Cél a megelőzés
A 0-20+ pont skálán minél magasabb a pontszám, annál magasabb a cukorbetegség kialakulásának kockázata. Azoknál, akik a legmagasabb pontszámot kapják, 50 százalék az esélye annak, hogy a következő tíz évben diabéteszt diagnosztizálnak. A 12 pont fokozott kockázatot jelent, az ezt elérőknek érdemes további laborvizsgálatokkal igazolni a diabétesz kockázatát.
„Célunk nemcsak a szénhidrát-anyagcsere zavar, hanem annak kockázatával érintett egyének minél korábbi beazonosítása. Emellett fontos a rizikófaktorok (magas vérnyomás, elhízás, koleszterin) célértékre kezelése életmódváltással vagy szükség esetén gyógyszeres kezeléssel, hogy a diabétesz kialakulását és annak szövődményeit megelőzzük” – mondja dr. Körei Anna, a Belgyógyászati és Onkológiai Klinika adjunktusa.