Mire éhes az agy? - A szellem táplálékai
Testünk egyik legösszetettebb szerve az agyunk. Habár évtizedek óta számos kutatás alapját képezi, még mindig nagyon keveset tudunk róla.
Az agy energiafelhasználásának alapjai

Az agy fejlődése csecsemőkorban
Így erősíthetjük meg az idegrendszerünket
Az idegrendszerünk rendkívül összetett, és a szervezetünk minden funkciójának megfelelő működésében szerepet játszik. Az idegrendszeri problémákat okozhatja vitaminhiány, rossz vérkeringés, de trauma is. Mit tehetünk azért, hogy az idegrendszerünk jól működjön? Ide kattintva megtudhatja a választ.
Az egyik leggyakoribb táplálkozási rendellenesség a vashiány, mind a fejlett, mind a fejletlen országokban. Felmérések szerint a vashiány okozta vérszegénység világszerte minden negyedik csecsemőt érint. Nekik sokkal alacsonyabb a mentális és motoros fejlődési szintjük. Ezeknek a képességeknek a javítására vasszulfát-pótlást javasolnak. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy minél nagyobb a vasbevitel, annál jobb a babának, és fokozottabb vasadagolás esetén sem várhatjuk el, hogy számottevően javuljon az agy fejlődése. Az anyatejben található vas mennyisége éppen elegendő a csecsemőnek, mivel születéskor már rendelkezik a szervezetük vasraktárral. A gyerekek vasigénye az első év során megváltozik.
A fentebb már említett jódhiány már magzati korban is felléphet. Amikor egy országban a táplálék jódtartalma alacsony - mint hazánkban is - nem csak a méhlepényen keresztül bejutó mennyiség elégtelen, hanem az anyatej jódtartalma is eltér a normálistól. A belső szárazföldi területeken az asztali sóhoz adagolják a jódot.
A kognitív funkciók javítása idős korban
A gyógymód még nem áll rendelkezésre, feltételezések szerint bizonyos gyógyszerek képesek késleltetni a betegség továbbfejlődését. Az utóbbi időben az ebben a kórban szenvedőknél a glükóz hasznosításában bekövetkezett hiányokra mutattak rá. Ez a betegség korai szakaszában, illetve a visszafordíthatatlan elváltozások bekövetkezése előtt jelentkezik. Ha a sejtek energiaellátó funkciói gyengén működnek, az az idegi kalciumszint felbomlásához vezet, ami pedig képes programozott sejthalált is kiváltani.
Az oxidatív stressz szintén előzménye lehet a plakkok kialakulásának, sőt vezető szerepe van a betegség kialakulásában. Stressz hatására szabad gyökök képződnek, ezek az idegsejtek károsodását okozzák.
A kognitív funkciók hanyatlását meglepő módon csökkentheti a kávé. Feltételezések szerint fokozza bizonyos idegsejtek működését, amelyek védelmet nyújtanak a neurotoxicitással szemben. A vizsgálatok azt mutatták, hogy a napi optimális kávémennyiség 3 csésze. Ezek az eredmények szintén arra sarkallják a tudósokat, hogy további vizsgálatokat végezzenek a témában.
Kedves Doktor Úr/Nő! Nemrég összeszedtem egy hányós-hasmenéses vírust, van-e összefüggés azzal, hogy esetleg ettől lehet-e az agyzsibbadás (szinte mindenhol érzem)?! Mit tanácsol, érdemes lenne orvoshoz fordulni ezzel a tünettel? Lehet magas vérnyomástól? Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelt Kérdező! A fenti panaszok miatt átmenetileg kialakulhatott folyadékhiányos állapot, mely okozhat fejfájást, szédülést. A gyulladás lezajlása után a panaszok is elmúlnak. Fejfájást, szédülést számos tényező okozhat, látásproblém...