A stressz így hat az agyra

A mindennapos stressz hosszú távon hozzájárulhat az agy térfogatának és teljesítőképességének csökkenéséhez - derült ki egy új amerikai kutatásból.

Milyen betegség állhat a magas kortizolszint mögött? Részletek itt.

A korábbi évek kutatásai egyértelműen arra utalnak, hogy a tévhitekkel ellentétben a stressz közel sem a sikeresség és a munkában betöltött fontos szerep jele, sokkal inkább a túlhajszoltságé és a közelgő kiégésé . Egy új tanulmány pedig csak még inkább ráerősít a lelki feszültségről alkotott negatív képre: e szerint a magas kortizolszint nyomán idővel enyhén csökken az agytérfogat, azaz az agy mérete, továbbá romlanak a kognitív funkciók is. A kortizol egy hormonvegyület, amely számos testi folyamatban vesz részt az anyagcserétől az immunvédekezésen át egészen az emlékek formálásáig. Érzelmi stressz hatására extra mennyiségű kortizol szabadul fel a szervezetben, elősegítve a test stresszre adott válaszreakcióját - ezért szokták stresszhormonként is emlegetni.

A stressz hosszú távon károsíthatja az agy struktúráját és működését
A stressz hosszú távon károsíthatja az agy struktúráját és működését

A Neurology című tudományos folyóiratban megjelent tanulmány szerzői több mint 2200 középkorú felnőttet vontak be kutatásukba. A résztvevőket a kutatás kezdetén, majd nyolc évvel később is alávetették egy pszichológiai kivizsgálásnak, tesztelve a memóriájukat és a gondolkodási képességeiket, valamint vért is vettek tőlük a kortizolszintjük meghatározása érdekében. Az agytérfogat kimutatására a többségnél agyi MR-vizsgálatot végeztek. Az így kapott adatok kielemzése során a kutatók kapcsolatot találták a megemelkedett kortizolszint és a csökkent agytérfogat, illetve a memória- és kognitív teszteken elért gyengébb eredmények között. Ez utóbbi változás ráadásul nagyobb mértékben érintette a nőket, mint a férfiakat. Fontos megemlíteni, hogy a vizsgálati alanyok közül senki sem mutatta a demencia jeleit.

Habár a vizsgálat nem követte hosszú távon is nyomon a résztvevőket annak feltárására, hogy kinél alakul ki később demencia, dr. Sudha Seshadri neurológus, a tanulmány egyik szerzője szerint a magas kortizolszint hatásai a kognitív hanyatlás előfutárai is lehetnek. A kutatásnak emellett is akadnak sarkalatos pontjai, arra ugyanakkor mindenképpen alkalmas, hogy felhívja a figyelmet a stresszes életvitel súlyos következményeire.

"Ha félünk valamitől, illetve bármilyen módon fenyegetve érezzük magunkat, kortizolszintünk megemelkedik. Ez a tanulmány hozzátesz a már meglévő ismereteinkhez, melyek szerint sosem lehet elég korán tudatosan fellépni a stressz csökkentése érdekében" - hangsúlyozta Seshadri professzor. Hozzátette, a legjobb stresszcsökkentő tevékenységek közé tartozik például a meditáció, a rendszeres testedzés, a jóga, a megfelelő mennyiségű és minőségű éjszakai alvás, valamint a társasági élet fenntartása.

Forrás: time.com ; forbes.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Derült lesz az ég, azonban főleg a Dunántúlon maradhatnak felhős körzetek, de csapadék nem valószínű. Párássá válik a levegő, helyenként - nagyobb eséllyel délnyugaton, nyugaton és északkeleten - köd is képződhet. A légmozgás gyenge vagy mérsékelt lesz. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 0 és +6 fok között alakul, de helyenként gyenge fagy is lehet. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra