Ez történik velünk, ha elveszik az autónkat
Még depressziót is okozhat, ha nem ülhetnek kormány mögéAz idősebb autósok gyakran az egészségi állapotukra hivatkozva hagynak fel a vezetéssel, azonban - mint az egy új kutatásból kiderült - az is egészségügyi problémákat, például depressziót okozhat, ha valaki nem vezethet.
Muszáj felhagyni a vezetéssel?


Parkinson-kór és autóvezetés?
Hazánkban 20 ezerre becsülik a Parkinson-kóros betegek számát, az Egyesült Államokban pedig körülbelül egy millió érintett él. Nekik a leghétköznapibb feladatok elvégzése is gondot jelent, köztük is kiemelkedő az autóvezetés. Erre találtak megoldást.
A legszembetűnőbb eredmény azonban az volt, hogy az autóvezetésről való lemondás megduplázta a depressziós tünetek megjelenését az idősebbeknél. Ennek oka például az, hogy az autózás hiányával ritkábbá válnak a társasági programok - bár a vizsgálatokban részt vevők "elfoglalták" magukat otthon, ezeknek a tevékenységeknek közel sem voltak olyan jótékony hatásaik a szervezetükre, mint például az önkéntes munkának.
"Mielőtt valaki meghozza ezt a döntést, mindenképpen mérlegelnie kell annak a hatásait" - mondta dr. Li. "Az autóvezetés abbahagyásának ugyanis nemcsak gyakorlati következményei lehetnek, de az egészségi állapotot is komolyan befolyásolhatja, például felerősítheti a mélyben meghúzódó, krónikusnak tekinthető betegségek tüneteit. Természetesen, mindig az egyedi jellegzetességeket kell figyelembe venni, de arra is ügyelni kell, hogy az idősebbek az autóvezetés abbahagyása után is képesek legyenek aktív életet élni."
A kutatás eredményeiről korábban a Journal of the American Geriatrics Society című szaklapban számoltak be.
Értékelje a cikket!