Főleg külföldön egyre népszerűbbek az úgynevezett alvásközpontú hétvégék. Jason Ellis, Northumbria Egyetem alváskutatója szerint a kínálat hihetetlenül változatos, az olyan elvonulásoktól kezdve, amelyek csak az alvásbarát környezetre összpontosítanak (hűvös, sötét, csendes és kényelmes hálószoba egy luxushelyszínen), egészen a kifejezetten egy adott alvászavar kezelésére irányuló, bizonyítékokon alapuló terápiákig, mint például az alvászavarok kezelésére irányuló kognitív viselkedésterápia. Vannak olyanok is, amelyek többek között intravénásan beadott vitamin- és ásványianyag-kúrát biztosítanak. A legtöbb szolgáltatás azonban valahol a meditáció, a testmozgás és a relaxáció között helyezkedik el - írja a szakember a The Conversationben.
Egy változtatás valószínűleg nem lesz elég
A rossz alvás összetett probléma. Bár az bizonyított például, hogy a megfelelő intenzitású és időtartamú testmozgás jótékony hatással lehet az alvásra, nem valószínű, hogy a testmozgás hiánya önmagában alvászavarokat okoz. Hasonlóképpen, van némi, bár gyenge bizonyíték arra, hogy a meditáció és a relaxáció javítja az alvás minőségét. Ezért nem valószínű, hogy egy-egy változtatás önmagában megoldja az alvásproblémát. Ellis azt javasolja, hogy átfogóbban gondolkodjunk az alvási szokásainkról. Például sokan szednek magnéziumot azért, hogy jobban aludjanak, de ez valószínűleg csak akkor lesz hasznos, ha valaki eleve hiányt szenved belőle.
Szerinte érdemes alaposan utána nézni, miket kínálnak az alvási elvonulások szolgáltatói. Először is, kinek szól, és miket lehet remélni tőle? Az elfoglalt cégvezető, aki csak négy óra alvást enged meg magának egy éjszaka, egészen más elvárásokkal és tapasztalatokkal rendelkezik, mint az a személy, akinek nem diagnosztizált alvási apnoéja van, és kilenc órát alszik, de tudni szeretné, miért olyan álmos napközben.
Ellis úgy gondolja, egy olyan konzultációs csomaggal van értelme az ilyen szolgáltatásoknak, amelyben benne van az alvási, orvosi és pszichiátriai előzmények felmérése, valamint az életmódbeli szokásoké is. Ez azért nagyon fontos, mert bár vannak bevált kezelési módszerek a különböző alvászavarokra, ezek nem mindenki számára alkalmasak. Az is elterjedt, hogy a nutraceutikumokat (élelmiszerforrásokból származó gyógyszerek) és a vény nélkül kapható szereket (például antihisztaminok, melatonin és valeriána) nyugodtan lehet szedni, mert nincsenek mellékhatásaik, de ez nem feltétlenül van így. A szakértő szerint tehát ha olyan szolgáltatásba botlunk, amely kifejezetten az alvásunk segítését kínálja, alaposan nézzünk utána, hogy pontosan miből áll, és mennyire alátámasztott tudományosan.