Ezért jó nyáron szemmaszkban aludni

Napi húsz percet is veszíthetünk nyáron az alvásidőnkből, ami komoly hatással van az egészségünkre.

Az alvásszakemberek által jól ismert és kezelhető jelenség a nyári kialvatlanság. Közleményében a Magyar Alvás Szövetség azt írta: tapasztalataik megerősítik a nemzetközi felmérési eredményeket, az emberek alvásideje átlagban napi húsz perccel is megrövidülhet, így összességében akár több órát is veszíthetünk. Mindennek alapja a biológiai óránk szabályozásában kulcsfontosságú cirkadián ritmus módosulása.

Mi segíthet, hogy jobban aludjunk nyáron?

Nyáron ez a ciklus felborulhat, hiszen később jön az éjszaka, korábban kezdődik a nappal, így a melatonintermelés később indul be, és tovább tart a csúcspont elérése. Amikor végre mélyen alszunk, újra kisüt a nap, és a melatonin blokkolódik, ami miatt nem tudunk eleget pihenni. Ezt hívjuk nyári álmatlanságnak, pontosabban: alvatlanságnak. A cirkadián ritmus megzavarása nappali álmosságot, kognitív zavarokat és gyomor-bélrendszeri problémákat okozhat, amelyek mindegyike befolyásolja az alvást. A hálóhely-változtatás, a megszokottaktól eltérő alvási körülményekhez alkalmazkodás ugyancsak az alvásidő mennyiségének és minőségének megváltozását erősíti. Mindezek kezelésére életmódunk alakításával tudunk megoldást találni.

alvászavar, alvás
A nyári időszakban kevesebbet, és rosszabbul alhatunk. Fotó: Getty Images

"A megfelelő hálóhely, az ágy, a matrac, az ágynemű mellett a fekete szemmaszk használata kívánatos" - hangsúlyozza G. Németh György, a Magyar Alvás Szövetség elnöke. A pihentető alváshoz a megfelelő sötétség elengedhetetlen, ebben a sötétítőfüggönyök is segíthetnek. Húzzuk be ezeket, hogy a nap korai sugarai ne ébresszenek fel minket, amikor nem muszáj. G. Németh György hozzátette: az elalvási és ébredési idő következetes és folyamatos megtartása, a lefekvés előtti étkezési- és folyadékbeviteli korlátozások, valamint mérsékelt napközbeni mozgás ajánlott.

Alábbi cikkünkben mi is összegyűjtöttünk néhány olyan tanácsot, amelyek segíthetnek a pihentető alvásban. 

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +24 °C
Minimum: +11 °C

Reggelig a déli tájakon és az Alföldön túlnyomóan derült lesz az ég, ugyanakkor északkeleten több lesz a felhő, és még előfordulhat néhol zápor, zivatar. Az északi országrészben és a Dunántúl nagy részén rétegfelhőzet takarja az eget, párás, foltokban ködös idő lesz, de napkeltét követően javulnak a látási viszonyok. Napközben a felhőzet szakadozik, gomolyosodik, mindenhol kisüt több órára a nap. Délután főként az északkeleti tájakon alakulhat ki kevés helyenként zápor, zivatar. A délnyugati szél olykor megélénkül, de zivatarok környezetében erős, viharos lökések is lehetnek. A hőmérséklet délután 22 és 28, késő este 15, 20 fok között változik. A változékony idő mellett a frontérzékenyek tüneteit napközben kettős fronthatás erősítheti fel.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra