Ez az érték 7 évvel a tünetek előtt jelezheti a Parkinson-kórt

A vérmintákban fehérjéket keresnek, ami a korai diagnózisban segíthet.

Vérmintából kimutatott fehérjék akár hét évvel a motoros tünetek megjelenése előtt jelezhetik a Parkinson-kórt – számol be a University College London kutatásának eredményéről a Qubit.

remegés, Parkinson-kór, tremor
A Parkinson-kór egyik vezető tünete a remegés. Fotó: Getty Images

99 önkéntestől vettek vért éveken keresztül

A kutatók egy vérplazma vizsgálaton alapuló tesztet fejlesztettek ki, amit 207 önkéntes segítségével validáltak. A vérplazmából egy tömegspektrométer segítségével 23 olyan fehérjét mutattak ki, amik gyulladásos folyamatokban, a véralvadásban vagy a Wnt-jelátviteli útvonalban vesznek részt, és a Parkinson-kóros betegeknél következetesen a normáltól eltérő koncentrációban voltak jelen. 

A Parkinson-kór egy nyugalmi remegéssel, merevséggel és lelassult mozgással járó neurodegeneratív, központi idegrendszert érintő megbetegedés.

Ezután a vérmintákból származó eredményeket a mesterséges intelligencia segítségével egy gépi tanulási algoritmussal dolgozták fel. A szoftver képes volt nyolc fehérje koncentrációja alapján 100 százalékos pontossággal eltalálni a Parkinson-kórban szenvedőket, majd ezután 79 százalékos megbízhatósággal előre tudta jelezni, hogy az alvási rendellenességgel élők közül kiknél alakulnak ki majd a Parkinson-kór motoros tünetei. Bár az eredmények elég egyértelműek, a kutatók kiemelték: további kutatásokra lesz szükség, mielőtt a gyakorlatban is használható diagnosztikai teszt születhetne.

A Parkinson-kórt az úgynevezett fecskefarok-jel nevű agyi mintázat vizsgálatával lehet még jóval a tünetek megjelenése előtt felismerni. Itt írtunk róla. 

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +8 °C
Minimum: -2 °C

Északnyugat felől a Dunántúlon, valamint északkelet felől lassabb ütemben az ország keleti harmadán is egyre nagyobb területen szakadozik, csökken az összefüggő felhőzet - legkésőbb a Dél-Alföldön, de a tartós csapadék a déli, kora délutáni órákra ott is megszűnik. Ugyanakkor eközben erőteljessé válik a gomolyfelhő-képződés, amelyből főleg a középső tájakon - illetve másodsorban a nyugati határ közelében - záporok, hózáporok alakulhatnak ki, utóbbiak mentén átmenetileg kifehéredhet a táj. Estétől azonban az addig felhős tájakon is egyre többfelé kiderül az ég. Az északi, északkeleti szél szinte országszerte megerősödik, kiemelten az északkeleti tájakon - illetve néhol az Észak-Dunántúlon - viharos lökések is kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 6 és 10 fok között alakul. Napközben kettős fronthatás dominál majd, ami sokak számára okozhat kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra