Orrspray: egyszerű rászokni, és végül már óránként szükségünk van rá

Hogyan és miért alakul ki az orrcseppfüggőség? Mit okoz, hogyan lehet orvosolni, mit lehet tenni? Egyetlen szabályt kell betartani, és búcsút mondhatunk az eldugult orrnak!

Orrspray-függővé válhatunk, ha az orrdugulást megszüntető, vény nélkül is kapható orrspray-ket NEM a betegtájékoztatóban feltüntetett ideig használjuk. Bizonyos orrspray-típusokat – az ún. dekongesztáns (érösszehúzó) készítményeket – legfeljebb 7-10 napig lehet alkalmazni, mert ellenkező esetben orrspray-függővé válhatunk!

ORRSPRAY-FÜGGŐSÉG A NEM MEGFELELŐ IDEIG VALÓ HASZNÁLATTÓL ALAKULHAT KI. FOTÓ: GETTY IMAGES
ORRSPRAY-FÜGGŐSÉG A NEM MEGFELELŐ IDEIG VALÓ HASZNÁLATTÓL ALAKULHAT KI. FOTÓ: GETTY IMAGES

Tehát, ha az orrnyálkahártya duzzanatát lohasztó hatóanyag-tartalmú orrspray-ket napi 3-4 alkalomnál többször és egy hétnél jóval tovább használjuk, akkor könnyedén kialakulhat a függőség, ami megindít egy öngerjesztő folyamatot: a dekongesztáns hatóanyagú orrspray-k érösszehúzó hatása irritálni kezdi az orr nyálkahártyáját, amely végül begyullad. Emiatt az azt sűrűn behálózó hajszálerekben vérbőség alakul ki, amitől úgy érezzük, rettenetesen bedugult az orrunk, ezért gyakrabban cseppentünk, a szer pedig egyre kevésbé hat már, így a végén akár 1-2 óránként is használnunk kell, ha szeretnénk az orrunkon keresztül levegőt kapni.

Tudtad? Az orrcseppeket és orrspray-ket széles körben használjuk az orrdugulás enyhítésére, de több kutatási eredmény is rámutat arra, hogy az adalékokat és tartósítószereket tartalmazó készítmények károsítják az orrnyálkahártyát és az orrüregben lévő csillószőröket.

Mi történik az orrban?

Több kutatási eredmény arra jutott, hogy a bennük található tartósítószerek és/vagy adalékanyagok miatt felerősödhet az orrspray-k csillószőrök mozgását korlátozó hatása. Ha csak önmagában hatóanyaggal terheljük az orrnyálkahártyát, az kisebb károsodást okoz, mint amikor a hatóanyag mellett a benzalkónium-klorid nevű tartósítószer is megtalálható, vagy ha egyéb segédanyagok (pl. mentol, eukaliptusz, kámfor) is vannak a készítményben.

A folyamatos orrspray-használat:

- teljesen tönkre teheti az orrnyálkahártyánkat, tartós duzzanatot idézhet elő,
- hatóanyagai – hosszú távon használva – bénítják a légszűrő csillókat is,
- romolhat az orrüreg átjárhatósága,
- jelentkezhet égő érzés, orrszárazság, orrvérzés, véres orrváladékozás, szaglásvesztés,
- olyan nyálkahártya-burjánzás is megindulhat az orrban, amely műtéti beavatkozást igényel.

„Állandó orrdugulás, gyakori orrvérzés, irritált nyálkahártya: ezeket a tüneteket a vény nélkül kapható orrspray-k túlzásba vitt használata is okozhatja. Az orrcseppfüggőség orvosi felügyelet mellett, szteroid tartalmú szerek használatával megszüntethető, de a legtöbbet akkor tehetünk az egészségünk megóvása érdekében, ha rendeltetésszerűen, általában legfeljebb egy hétig, naponta maximum 3-4 alkalommal használjuk a recept nélkül kapható patikaszereket” – javasolja dr. Fent Zoltán, a Semmelweis Egyetem Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinika adjunktusa.

Mi a megoldás?

Az érösszehúzó orrspray-re egyszerű rászokni. Fontos, hogy keressünk fel egy fül-orr-gégész szakorvost, aki javasolni tud egy kevésbé hatékony, ám függőséget nem okozó készítményt, valamint fényt derít az orrdugulás eredeti okára is! Emellett el kell viselni, hogy néhány napig bedugult orral kell léteznünk, amíg az orrunk érzékeny nyálkahártyája megnyugszik, és újra el tudja látni eredeti funkcióját.

Célszerű tartósítószer- és adalékmentes, érösszehúzó hatóanyagú orrspray-t választani, amely csökkenti az orrdugulást okozó duzzanatot, és megkönnyíti a légzést. A lényeg, hogy ne feledjük: az orrspray-ket mindig a betegtájékoztatóban leírtak szerint használjuk, ami ne legyen több 7-10 napnál!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

5 tipp, hogy könnyebb legyen az életed allergiásként (X)

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +21 °C
Minimum: +9 °C

A keleti határ mentén, illetve a Dunántúl nagyobb részén felhősen indul a nap, majd a délelőtt folyamán csökken a felhőzet, legtovább a Dél-Alföldön maradhat felhős az ég. Általában sok napsütés várható a fátyol- és gomolyfelhők mellett. A Tiszántúlon néhol zápor kialakulhat, esetleg a délkeleti határ közelében zivatar sem kizárt. Az északi, északkeleti szelet napközben sokfelé kísérhetik élénk, néhol erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 19 és 24 fok között alakul. Késő estére 13 és 19 fok közé hűl le a levegő. A változékony idővel kettős fronthatás jelentkezik.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra