Vércsoportot váltó tüdőt fejlesztettek ki

Kutatók enzimekkel változtatják meg a donorszerv vércsoportját, amivel megelőzhető a kilökődés.

Egy új kutatás szerint hamarosan megvalósulhat, hogy tüdőátültetésnél a rendelkezésre álló donorszervet bármilyen vércsoportú recipiensbe ültessék a kilökődés veszélye nélkül - olvasható a Science Translational Medicine című folyóiratban, amit az IFLScience szemlézett . A kutatás még csak a kezdeti, preklinikai szakaszban van, de igazoltsága óriási tudományos eredmény lenne, illetve megnyithatná az utat a donorszervek várólistáinak lerövidítése felé.

dasda
A vércsoport-csere megakadályozza a donorszerv kilökődését. Fotó: Getty Images

Átváltoztatták

A szervátültetés egyik előfeltétele a vércsoportegyezés a donor és a befogadó között. Ellenkező esetben a befogadó szervezete vércsoportantigén-ellenes antitesteket termel, és a donorszerv kilökődik. Az A vércsoportú vérben az A antigén, a B vércsoportúban a B antigén, az AB vérben mindkét antigén megtalálható, a 0-s vércsoportúban pedig egyik sem. Ha például egy A vércsoportú páciens egy B vércsoportútól kap szervet, akkor sokkal nagyobb az esélye annak, hogy az átültetett szerv kilökődik az immunválasz miatt.

A kanadai University Health Network tudósai egy A-vércsoportú emberből származó tüdőbe egy enzimekkel teli perfúziós folyadékot fecskendeztek, ami segített megtisztítani az A-típusú antigéneket a szerv felszínéről, így az ténylegesen 0-s vércsoportú tüdővé alakult át. A kísérlet egy speciális orvosi eszközben történt. A donorszervet üvegbúra alatt, csövön keresztül táplálták. A "vércsoport-csere" részben egy, az emberi bélben is megtalálható enzimnek köszönhető (FpGalNAc deacetiláz és az FpGalactosaminidáz enzimek kombinációja), amit ex vivo tüdőperfúzióval juttattak a tüdőbe. Ezután 0-ás vércsoportú vért futtattak át a boncasztalon pihegő emberi tüdőn, amely a vizsgálatok szerint jól tolerálta a műveletet, illetve nem mutatkoztak kilökődésre utaló jelek sem.

A kutatók úgy vélik, hogy eljárásuk elvezethet az "egyetemes donorszervek" kifejlesztése felé, amely igazi tudományos áttörés lenne, illetve jelentősen lecsökkentheti a transzplantációs várakozási időt és életeket menthet. Munkájukat egyelőre nem tesztelték más embereken vagy állatokon, de a csapat reméli, hogy a következő 12-18 hónapon belül klinikai vizsgálatokat indíthatnak, írta a lap.

"Az egyetemes donorszervek megléte azt jelenti, hogy megszüntethetnénk a vércsoportegyezés akadályát, amivel több életet menthetnénk meg és kevesebb szervet pazarolhatnánk el" - mondta Dr. Marcelo Cypel, az Ajmera Transzplantációs Központ sebészeti igazgatója, a tanulmány vezető szerzője.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +26 °C
Minimum: +12 °C

Általában gomolyfelhős idő várható többórás napsütéssel, de az Alföldön délutánra kiszárad a légkör, a gomolyfelhők feloszlanak. Zápor, zivatar nagyobb számban a Dunántúlon és az északi megyékben alakulhat ki, néhol heves zivatar sem zárható ki. Erős vagy viharos széllökés csak zivatar környezetében lehet. A legmagasabb nappali hőmérséklet 23 és 29 fok között alakul. Késő estére 14 és 20 fok közé hűl le a levegő. Fronthatások a mai napon sem várhatóak.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra