Idegeskedünk? Tegyünk valami jót valakivel!

Könnyen elfelejthetjük az idegességet és az aggódást, ha önzetlen segítségre adjuk a fejünket, állítják kanadai kutatók.

A Simon Fraser University és a Unviersity of British Columbia kutatói szerint a szorongással küszködő, társas környezetben idegesebb emberek könnyebben meg tudnak barátkozni a nagyobb tömeggel és az ismeretlenek közeledésével is, ha jó cselekedetekkel foglalják le magukat – ez pedig számos olyan embert érint, akik félénkek, nehezen engedik el magukat mások társaságában vagy túl feszültek összejöveteleken. Minderről többet a Motivation and Emotion szaklapban publikált tanulmányból tudhatunk meg.

A tudatalattinkban vannak azok az emlékek, késztetések, vágyak, félelmek, remények, amelyeket általában nem tudunk vagy nem akarunk felidézni, ám rejtett utakon mégis hírt adnak a létezésükről. Kattintson! A tanulmány alapját adó kísérlethez 155 olyan diákot választottak ki, akikről korábban már tudták, hogy nagy problémát jelent számukra a társas interakció – őket három csoportba válogatták be. Az első csoport tagjai önzetlen jó cselekedeteket hajtottak végre: elmosogattak barátaik konyhájában, jótékonysági célra fordítottak pénzt vagy lenyírták a gyepet szomszédjuk kertjében.

A második csoport tagjai látták ezen cselekedeteket, de nem vettek részt ezekben, a harmadik csoport tagjai pedig ezen helyzetektől mentesen élték életüket úgy, ahogyan korábban is. A konklúziók szerint az első csoport tagjai, akik effektíve tettek azért, hogy másoknak jobb legyen, sokkal kevésbé akarták elkerülni a társas szituációkat.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Jó cselekedetekkel enyhíthető a szorongás

Ezen cselekedetek bizonyíthatóan jó helyzetkezelési stratégiának számítanak, állítja a kutatást végző Jennifer Trew és Lynn Alden. Az ilyen önzetlen tettek hatására ugyanis csökken az aggódás , a rosszérzet és a visszautasítás mértéke is. A második csoport tagjai – akik látták ezen tetteket, de nem csatlakoztak ezekhez – nem részesültek kedvező hatásban, tehát azért, hogy jobb legyen életünk, szó szerint meg kell dolgoznunk.

“Az önzetlen, jószándékú cselekedetek hatására pozitívabbnak érződik a világ, valamint a társas környezet iránt támasztott elvárások is sokkal pozitívabbak”, magyarázta Trew, aki hozzátette: a módszer kifejezetten jó hatással van a szorongókra a kezdeti fázisban, amikor is pozitív reakciókra várnak azért cserébe, hogy kedvesek voltak.

Ez pedig kifejezetten sokat segíthet a társas szorongásban szenvedőkre: ők ugyanis sokszor még legközelebbi barátaik között is tudnak feszengeni, folyamatos feszültségük, frusztrációjuk következtében pedig mind az intimitást, mind a támogatást, mind pedig a biztonságot elfelejthetik, ha nem dolgoznak ki valamilyen kezelési mechanizmust – a kanadai kutatók munkájának hála, úgy tűnik, emiatt már nem kell aggódnunk.

Forrás: Daily Mail

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: +0 °C

Többnyire borult idő várható. Délelőtt csak kisebb körzetekben, később már nagyobb területen, főként nyugaton és délen szakadozik, csökken a felhőzet, de akkor is csak átmeneti jelleggel. Kora délelőttig a Dunántúlon, a Duna-Tisza köze déli felén fordulhat elő eső, emellett északkeleten néhol hószállingózás, havas eső is kialakulhat. A déli, délkeleti szél helyenként megélénkül. A hőmérséklet kora délután 1 és 9, késő este -1 és +4 fok között alakul. Úgyhogy ezúttal a melegfrontra érzékenyek készülhetnek tünetekre – ez a teljes hétvégére igaz lesz.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra