A terheléses vércukorvizsgálat (Oral Glucose Tolerance Test, OGTT) célja, hogy kiderüljön, mennyire képes a szervezetünk a glükózt, mint fő energiaforrást felhasználni. Megállapítható általa a cukorbetegség, illetve az azt megelőző állapot, a prediabétesz is.
A vizsgálatot során vénás vérből megnézik az éhomi vércukorszint, ezt követően pedig el kell fogyasztani 75 g cukrot 2,5 dl vízben feloldva, ezután pedig meghatározott időpontokban újra megmérik a vércukorszintjét. Ahhoz, hogy kiderüljön, van-e valamilyen probléma a szénhidrát-anyagcserével, a terheléses vizsgálat 0. és 120. percében mért értékeket veszik figyelembe. Amennyiben az éhomi érték 6.1 mmol/l alatti, a kétórás terhelés után pedig 7,8 mmol/l alatti értéket mérünk, akkor normál glükóztoleranciáról beszélhetünk.
Ha az éhomi vércukorszint 6,1-6,9 mmol/l közötti értéket mutat, akkor emelkedett éhomi vércukorszintről (IFG- impared fasting glycaemia) beszélünk. Ez a prediabétesz egyik típusa, ami ugyan még nem okoz panaszokat, de kezeletlenül cukorbetegséghez vezethet.
A prediabétesz másik típusa a csökkent glükóztolerancia (IGT-impaired glucose tolerance). Ezt akkor mondják ki, ha a normális éhomi cukorérték mellett a 120 perces vizsgálat 7,8-11,0 mmol/l közötti értéket mutat. IGT mellett sincsenek panaszai a betegnek, de életmódbeli változtatások nélkül az érintettek harmadánál kialakul cukorbetegség, és a keringési problémákat is okozhat.
Ha 7,0 mmol/l-nél nagyobb éhomi cukorértéket, két órával később pedig 11,1 mmol/l feletti a vércukorérték, akkor már cukorbetegségről beszélünk.
Az eredményeket mindenképpen beszéljük át az orvosunkkal, és vezessük be az általa javasolt életmódbeli változtatásokat, illetve egyéb szükséges kezeléseket!