A hasnyálmirigy által termelt inzulin kulcsszerepet játszik a vércukorszint szabályozásában, illetve abban, hogy a különböző szervek és szövetek fel tudják venni a tápanyagul szolgáló cukrot a vérből. Kialakulhat azonban olyan állapot, amikor ezek a szervek és szövetek nem úgy reagálnak az inzulinra, ahogyan kellene. Ilyenkor a hasnyálmirigy csak fokozott inzulintermeléssel tudja biztosítani, hogy a vércukorszint a megfelelő tartományban maradjon – hosszú távon pedig kimerülhetnek a sejtjei a túlmunkában, ami az inzulintermelés visszaeséséhez vezet. Ilyen módon az inzulinrezisztencia (IR) idővel prediabétesz, majd 2-es típusú cukorbetegség kialakulásához vezethet.
Tünetek, amelyek inzulinrezisztenciára utalnak
Mindaddig, amíg a hasnyálmirigy a fokozott inzulinkiválasztással képes ellensúlyozni az inzulinrezisztenciát, jellemzően semmilyen tünetet nem tapasztalnak az érintettek. Laborvizsgálattal azonban kimutatható a probléma. Inzulinvizsgálat főként akkor indokolt, ha fennállnak az IR ismert kockázati tényezői: az elhízás, különös tekintettel a hastájékon felszaporodó zsírfeleslegre, a fizikai inaktivitás, a családi kórtörténetben előforduló cukorbetegség és nőknél a policisztás ovárium szindróma (PCOS). Szintén intő jel lehet a már felismert magas vérnyomás, magas koleszterinszint, illetve a magas éhomi vércukorszint.
Ahogy a hasnyálmirigy inzulintermelő sejtjeinek kimerülésével elkezd csökkenni az inzulintermelés, a tartósan emelkedetté váló vércukorszint – és a lassanként kialakuló prediabétesz – mellett egyre több testi tünet léphet fel. Ezek közé tartozik:
- gyakrabban jelentkező vizelési inger;
- fokozott szomjúság;
- váratlan fogyás;
- állandó kimerültség;
- falási rohamok;
- látásproblémák;
- fokozott hajlam egyes gombás fertőzésekre;
- gyakran megfigyelhető továbbá a főként a hónalj környéki és a nyaki bőrterület foltos besötétedéséhez vezető acanthosis nigricans.
Hogyan kezelhető az IR?
Mint azt a Clevelandi Klinika írja, ha időben elcsípik, az inzulinrezisztencia sok esetben visszafordítható – ellentétben az annak nyomán kialakuló 2-es típusú cukorbetegséggel. Ebben elsősorban életmódbeli tényezők segíthetnek. Fontos a táplálkozás megreformálása dietetikus szakember segítségével, különös tekintettel a szénhidrátok és egészségtelen zsírok mennyiségének csökkentésére az étrendben. Szintén elengedhetetlen a fizikai aktivitás, azaz a rendszeres testmozgás bevezetése. Mindezek együtt pedig az IR kezelésének harmadik pilléréhez, a fogyáshoz és a testsúlykontrollhoz is elengedhetetlenek.