Kismamákat oltani? Elkészült a jelentés a Covid-oltásokról

Lezárult az eddigi legátfogóbb kutatás, amely azt vizsgálta: okoz-e bármiféle veszélyt a magzatokra nézve, ha a kismama beoltatja magát koronavírus ellen.

Az eddigi legnagyobb, a terhesség alatt COVID-19 ellen oltott anyák újszülöttjeinek biztonságát vizsgáló tanulmány eredményei nem mutatnak megnövekedett kockázatot a csecsemőkre nézve számolt be egy, a JAMA folyóiratban megjelent svéd-norvég kutatás eredményeiről a Medical Xpress.

200 ezer újszülöttet vizsgáltak

A Svédországban és Norvégiában közel kétszázezer újszülöttet vizsgáló tanulmány ráadásul azt is kimutatta, hogy a Pfizer/BioNTech, illetve a Moderna vakcináját választó nők csecsemői esetében kisebb valószínűséggel fordultak elő súlyos szövődmények. A halálozási arány pedig csak feleannyi volt azoknál a csecsemőknél, akiknek az édesanyja beoltatta magát a terhesség alatt. 

"Több kísérletet tettünk arra, hogy megmagyarázzuk ezt az eredményt. A vakcina közvetlen hatása valószínűtlen. Korábbi vizsgálatok kimutatták, hogy a vakcina nem jut át a méhlepényen és nem található meg a köldökzsinórvérben sem" – mondta Mikael Norman, a Karolinska Intézet neonatológus professzora. Hozzátette: egyelőre nem tudják, minek tudható be ez az eredmény. 

A kutatók mindkét országban nemzeti nyilvántartásokat használtak, és az összes újszülött 98 százalékát bevonták, akik a vakcinák elérhetővé válása után fogantak. Az első baba 2021 júniusában, az utolsó pedig 2023 januárjában született. A kutatók szerint annak ellenére, hogy a világjárvány már véget ért, eredményeik segítséget nyújthatnak majd a tanácsadást nyújtó egészségügyi szakemberek számára.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Utca emberét kérdeztük, tudja-e mi az anafilaxiás sokk

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +22 °C
Minimum: +12 °C

Az összefüggő felhő- és csapadékzóna északkelet felé levonul, mögötte a több-kevesebb napsütés mellett erőteljes gomolyfelhő-képződés várható és egy átmeneti szünetet követően záporok, zivatarok, néhol akár heves zivatarok is kialakulhatnak intenzív csapadék kíséretében. A Délnyugat-Dunántúlon a legkisebb a csapadék esélye. A délkeleti, majd délnyugatira forduló szél helyenként megerősödik, zivatarok környezetében viharos lökések is lehetnek. A legmagasabb nappali hőmérséklet a tartósan felhős és csapadékos északkeleti tájakon 15 és 20, másutt többnyire 21 és 27 fok között várható. Késő estére 9 és 16 fok közé hűl le a levegő. A változékony idő mellett a frontérzékenyek tüneteit napközben kettős fronthatás erősítheti fel.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra