Már a filmeket is máshogy nézzük, mint régen

Az elmúlt időszakban jelentős átrendeződés jellemezte a médiafogyasztási, filmnézési szokásokat Magyarországon, és ez a változás jelenleg is tart.

A mozik, a televízió és a streamingszolgáltatók összehasonlításából kitűnik: az emberek a tévében nézik a legtöbb filmet, a magyar gyártású alkotások otthona pedig ezen belül a közmédia – mondta el Galambos István Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) rendezésében megtartott, A művészet tudatossága, a tudatosság művészete című konferencián.

televízió, filmnézés, tévé, TV
A legtöbb filmet még mindig a tévén nézzük. Fotó: Getty Images

A tévéműsorok korszaka eltűnőben

Az NMHH kutatási igazgatóhelyettese emlékeztetett: amíg az 1990-es években a legnépszerűbb tévéműsorok akár a négymilliós nézettséget is elérték, addig napjainkban az egymilliós nézettség is szép eredménynek számít. Arra is felhívta a figyelmet, hogy amíg a hazai tévécsatornákon általánosságban csökkent a művészettel, tudománnyal, kultúrával foglalkozó műsorok száma, addig a közmédiában ezzel ellentétes tendencia tapasztalható. A tévénézők tábora ugyanis öregszik, és a magyar tartalmaknak csak kis része jut el a fiatalokhoz.

Kollarik Tamás, a konferencia elnöke és moderátora kiemelte, hogy Budapest és Magyarország ma a kontinentális Európa egyik legjelentősebb filmgyártó bázisa és kapacitása, amit nem az ország lakosságszáma, hanem a honi szabályozó és támogatási rendszer, továbbá az iparág mögött álló tehetség tesz lehetővé.       

Negyedannyi mozi van, mint 30 éve

Mára negyedére – 1990 óta 2000-ről 508-ra – esett vissza a mozitermek száma Magyarországon – mondta el Mádl András, az NMHH Műsorfigyelő- és elemző Igazgatóságának vezetője, megjegyezve: ezzel az európai rangsor hátsó részéhez tartozunk. Szavai szerint a koronavírus-járvány jelentős visszaesést eredményezett a filmes piacon, amit az elmúlt évre hevertek ki a mozik. A 2022-ben bemutatott több mint negyven magyar film örvendetes előrelépés a korábbi esztendők terméséhez képest, ugyanakkor a látogatók négyötöde továbbra is amerikai filmeket néz, míg a magyar alkotásokra a nézőknek mindössze 6 százaléka kíváncsi.  

Hatalmas szükség van a gyerekek médiatudatosságának növelésére, online létük szabályozására, a veszélyek, kockázatok megismertetésére. Ebben meghatározó szerep hárul a szülőkre és a pedagógusokra, akiket fontos oktató felületekkel, segédanyagokkal, kiadványokkal, kampányokkal segít a médiahatóság, mely kiemelten foglalkozik az online játékokkal, bántalmazással és függőséggel – hangsúlyozta az eseményen Somogyi Ákos Gergő, az NMHH főosztályvezetője. 

Naponta csaknem öt órát tévézik egy átlagos magyar ember, másfél órával többet, mint amennyit internetezéssel tölt. Részletek

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Utca emberét kérdeztük, tudja-e mi az anafilaxiás sokk

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +26 °C
Minimum: +12 °C

A fátyol- és gomolyfelhők mellett általában sok napsütés várható, azonban északon és az ország keleti felén erőteljesebb lesz a gomolyfelhő-képződés, arrafelé előfordulhatnak - néhol több hullámban is - záporok, zivatarok, sőt keleten egy-egy heves zivatar is kialakulhat. Délnyugat felől ugyanakkor megnövekszik a magasszintű felhőzet is. Többnyire gyenge vagy mérsékelt marad a légmozgás, délkeleten kísérhetik a déli irányú szelet időnként élénk lökések, zivatarok környezetében viszont viharos lökések is lehetnek. A csúcshőmérséklet 21 és 29 fok között változik, a felhősebb északkeleti tájakon marad hűvösebb az idő. Késő estére 14 és 21 fok közé hűl le a levegő. Lesz némi változékonyság a nap folyamán, de fronthatást nem okoz.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra