Joggal merül fel a kérdés, hogy mikor adhatunk a gyermekünknek először mogyorótartalmú ételeket - vagy hogy adhatunk-e egyáltalán. A mogyoróallergia ugyanis nemcsak az egyik leggyakoribb, de az egyik legveszélyesebb táplálékallergia is. Súlyos esetekben már csak egy kis mennyiségű allergénnel való találkozás is anafilaxiás sokkhoz vezethet.
A FamilyAllergy az amerikai National Institute of Allergy and Infectious Diseases (NIAID) hivatkozva az alábbi ajánlásokat írja:
- A legmagasabb kockázati csoportba azok a gyerekek tartoznak, akiknek közepesen erős vagy súlyos ekcémában, illetve tojásallergiában szenvednek, vagy ha ez az egyik közvetlen családtagjukra igaz. Az ebbe a kategóriába tartozó csecsemők esetében a mogyoróalapú élelmiszerek bevezetése előtt mindenképpen allergológushoz kell fordulni. Ők legkorábban 4-6 hónapos korukban találkozhatnak ilyen ételekkel.
- A közepes kockázati csoportba azok a gyerekek tartoznak, akik közepesen erős vagy gyenge ekcémájuk van, és nincs mellette ételallergiájuk. Az ő étrendjük 6 hónapos koruk körül érdemes bevezetni a mogyorót.
- Az alacsony kockázati kategóriába pedig olyan gyerekek tartoznak, akiknek nincs sem ekcémájuk, sem ételallergiájuk. Ők bármikor ehetnek mogyorótartalmú ételeket, amikor a család úgy látja.
Felhívják rá a figyelmet, hogy amennyiben a csecsemőnél jelentkeznek az ekcéma, vagy bármilyen ételallergia tünetei, és ha van mogyoróallergiás a családban, akkor mindenképpen allergológushoz kell fordulni, aki egy teszttel ki tudja mutatni az allergia jelenlétét.
A hazai ajánlás is a korai bevezetést javasolja
A korábbi ajánlásokkal ellentétben tehát nem érdemes éveket várni, amíg a gyermek étrendjébe bevezetik a mogyorót.
Mi is beszámoltunk egy tavalyi kutatásról, amely a korai táplálás jótékony hatásaira jutott. A vizsgálatban a magas mogyoróallergia-kockázattal rendelkező, 4 és 11 hónapos kor közötti gyerekek fele csecsemőkorától egészen ötéves koráig rendszeresen fogyasztott földimogyorót tartalmazó termékeket (legalább heti 6 grammot), míg a másik fele ebben az időszakban kerülte az allergént. Az eredmények azt mutatták, hogy a földimogyoró-tartalmú ételek korai bevezetése 81 százalékkal csökkentette az allergia előfordulását 5 éves korig. Ezután egy évig egyik csoport sem fogyasztott mogyorótartalmú ételeket. Azok a gyerekek, akiket korán hozzátápláltak a mogyoróhoz, 6 évesen is védettek maradtak az allergiától.
Az eredmények szerint míg a földimogyorót kerülő csoportban a résztvevők 15,4 százaléka lett allergiás, addig a földimogyorót babakoruk óta fogyasztó gyermekek mindössze 4,4 százalékánál alakult ki mogyoróallergia kamaszkorukra. Vagyis a rendszeres, korai földimogyoró-fogyasztás 71 százalékkal csökkentette a földimogyoró-allergia kockázatát serdülőkorban a másik csoporthoz képest. A korai földimogyoró-fogyasztás védőhatása pedig akkor is fennmaradt, ha a kisgyermekkor és korai serdülőkor során nem vagy eltérő mennyiségben fogyasztottak mogyorót az érintettek.
A hazai irányelvek szerint is 5 hónapos kortól kezdve adhatók potenciálisan allergiát okozó ételek egészséges gyermekeknek. Ezeket mindig egyenként érdemes bevezetni, és figyelni kell arra, hogy a csecsemő ne kapjon belőlük egyszerre nagy mennyiséget. A magas kockázati csoportba tartozó babák esetén viszont először mindenképpen allergológussal kell konzultálni, aki felméri, mekkora a mogyoróallergia rizikója, és iránymutatást is adhat az allergén bevezetésére.