Véroxigén-szint: életmentő lehet a mérése

A pulzoximétert bizonyos esetekben otthonra is érdemes beszerezni.

Létezik egy teljesen fájdalommentes diagnosztikai módszer, amellyel a vér oxigéntelítettségi szintjét (oxigénszintjét) mérni tudjuk. A pulzoximéter segítségével még a legapróbb változások is gyorsan kimutathatók azzal kapcsolatban, hogy az oxigén milyen hatékonyan jut el a szívből a test más részeihez.

pulzoximéter, véroxigén-szint, pulzus
A pulzoximéter bizonyos esetekben akár az életedet is megmenteheti. Fotó: Getty Images

Alacsony véroxigén-szint esetén mellkasi fájdalom, szédülés, légszomj, hirtelen verejtékezés, remegés, koncentrációzavar, látásromlás, hányinger, émelygés, illetve hányás jelentkezhet.

A pulzoximéter legelterjedtebb típusa egy kicsi, a kéz valamelyik ujjára csiptethető készülék, ami ha szükséges, lábujjra vagy fülcimpára is rögzíthető. Pár ezer forintért beszerezhető, kezelése pedig nagyon egyszerű, könnyedén megtanulható. Jó hír, hogy már némelyik okosórának is van ilyen funkciója.

Mit mér a pulzoximéter?

A készülék méri a pulzust, vagyis a percenkénti szívverések számát. Általában életkortól, egészségi állapottól függően a percenkénti 50 és 100 közötti pulzusszám tekinthető normálisnak.

A másik érték, amit az eszköz vizsgál, a vér oxigéntelítettsége, azaz az oxigénszaturáció. Ez azt mutatja meg, hogy a vörösvértestek mekkora hányadát használják fel a lehetséges oxigénszállító kapacitásuknak. Bár a normál szint sok mindentől függ, általánosságban azért elmondható, hogy a megfelelő érték egészséges embereknél 95 százalék fölött van.

Kinek ajánlják?

Bizonyos krónikus tüdőbetegségek nyomon követése során alkalmazzák, illetve olyan gyógyszerek szedésekor, melyek befolyásolhatják a légzést. Akik a vér oxigénszintjét befolyásoló betegségben szenvednek, szintén szokták használni, ilyen például a koronavírus-fertőzés, a krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD), az asztma, a tüdőgyulladás, a tüdőrák, a vérszegénység, a szívroham vagy a szívelégtelenség, illetve a veleszületett szívhibák. A készülék az alvási apnoé diagnosztizálásában is segíthet: megmutatja ugyanis, hogy a betegnél jelentkezik-e alvás közben légzéskimaradás.

Bár a pulzoximétert pontos és megbízható eszközként tartják számon, vannak olyan tényezők, amelyek befolyásolhatják a mérést. A legjobb szobahőmérsékleten, nyugalmi állapotban felhelyezni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +19 °C
Minimum: +9 °C

Dél, délnyugat felől egyre jobban szakadozik a felhőzet, de erőteljessé válik a gomolyfelhő-képződés, és többfelé, akár több hullámban számíthatunk esőre, záporra, zivatarra. Utóbbiakat akár intenzív csapadékhullás is kísérheti. A délies szelet élénk lökések kísérhetik, de zivatarok környezetében erős, viharos lökések is valószínűek. A legmagasabb nappali hőmérséklet 16 és 22 fok között alakul. Késő estére 8 és 14 fok közé hűl le a levegő. Napközben hidegfronti hatás érvényesül, ami sokaknál válthat ki kellemetlen panaszokat.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra