A földrengések ijesztő következményei

A nagy erejű földrengések jóval gyorsabb ütemű tengerszint-emelkedést eredményezhetnek, mint a klímaváltozás, vagyis nagyobb fenyegetést jelenthetnek a csendes-óceáni államok egy részére - figyelmeztetnek ausztrál kutatók.

Az Amerikai Szamoa térségében a globális átlagnál ötször gyorsabban emelkedik a tengerszint. Ennek oka a Szamoát és Tongát is érintő, 2009-es földrengések miatt megindult talajsüllyedés. Ez sokkal nagyobb veszélyt jelenthet a régióra nézve, mint az éghajlatváltozás hatásai - véli a Newcastle-i Egyetem professzora, Shin-Chan Han.

földrengés, talajsüllyedés, tengerszint, tengerszint-emelkedés, klímaváltozás
A földrengések okozta talajsüllyedés miatt aggódnak. Fotó: 123rf

A professzor műholdfelvételek révén állapította meg, hogy a földrengést követő nyolc évben a talaj évente 16 millimétert süllyedt a térségben. Han szerint a kormányoknak sürgősen felül kellene vizsgálniuk a tengerszint-emelkedésre vonatkozó előrejelzéseket azon országok esetében, amelyeket nagy erejű földrengések ráztak meg, mivel egy 8-as erősségű földmozgás komoly változásokat idézhet elő a földkéregben. Japán és Új-Zéland esetében azonban a nagyobb rengések akár talajemelkedéshez is vezethetnek - ennek megerősítéséhez azonban további vizsgálatokra van szükség.

Két métert is nőhet a tengerszint

A génekre is hat a klímaváltozás - a részleteket itt olvashatja el!

Globálisan azonban a klímaváltozás is jelentős veszélyeket rejt. Ha a bolygó felmelegedése folytatódik és az üvegházhatású gázok kibocsátása nem csökken, akkor 2100-ra 52-98 centimétert emelkedhet a vízszint - jelent meg az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testületének (IPCC) 2013-ban kiadott ötödik jelentésében. Ezt azonban sok szakértő túl visszafogott becslésnek tartja. Ha a legpesszimistább forgatókönyv lépne életbe, tehát a globális felmelegedés mértéke elérné az 5 Celsius-fokot, akkor akár 238 centimétert is nőhet a tengerszint világszerte a század végéig.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Utca emberét kérdeztük, tudja-e mi az anafilaxiás sokk
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +22 °C
Minimum: +12 °C

Az összefüggő felhő- és csapadékzóna északkelet felé halad, mögötte a több-kevesebb napsütés mellett erőteljes gomolyfelhő-képződés várható és egy átmeneti szünetet követően délután záporok, zivatarok, néhol akár heves zivatarok is kialakulhatnak, de a Délnyugat-Dunántúlon ekkor már csak kis eséllyel lehet csapadék. A délkeleti, majd délnyugatira forduló szél helyenként megerősödik, zivatarok környezetében viharos lökések is lehetnek. A legmagasabb nappali hőmérséklet a tartósan csapadékos északkeleti tájakon 15 és 20, másutt 21 és 27 fok között várható. Késő estére 9 és 16 fok közé hűl le a levegő. A pénteken érkező ciklon előtt melegebb levegő áramlott a Kárpát-medencébe, ami miatt napközben melegfront érezteti hatását.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra