M.I. forradalom: nemsokára magunk szerkeszthetjük a génjeinket

A legújabb génszerkesztők a Nobel-díjjal elismert úttörő technikákra épülnek és lehetőséget kínálnak az örökletes rendellenességekért felelős gének módosítására.

A mesterséges intelligencia térhódítása szinte felfoghatatlan ütemben zajlik: mostanra a legtöbb tudományterületen aktívan alkalmazzák. Legújabban az derült ki, hogy már az emberi DNS-nek a szerkesztésére is lehet használniszámol be az Interesting Engineering a technológiai fejlesztésről.

génszerkesztés, géntechnológia
Már nem a távoli jövő. Fotó: Getty Images

Örökletes betegségeket lehet majd kizárni

A világ első nyílt forráskódú, mesterséges intelligencia által generált génszerkesztőjét a közelmúltban a Berkley-i Profluent fehérjetervező cég mutatta be. Ez a fejlesztés lehetővé teszi az emberi genom precíziós szerkesztését,  testreszabható génszerkesztők segítségével.

Az új technológia hatalmas mennyiségű biológiai adatot használ, az első nyilvános demonstrációra az Amerikai Gén- és Sejtterápiás Társaság éves találkozóján kerülhet majd sor. A program nyílt forráskódúvá tétele azt jelenti, hogy hamarosan az egyének, a tudományos intézmények és a vállalatok is ingyenesen felfedezhetik és kísérletezhetnek a technológiával.

„A genetikai meghatározottság nem végzetes sors” – Falus András a gyógyítás egyik legígéretesebb lehetőségéről beszélt a Házipatika olvasóinak. 

A rendszer lényegében a természetben található CRISPR-génszerkesztők funkcióit veszi górcső alá, tanulva tőlük, hogy új génszerkesztőket hozhassanak létre. A technológiától a kutatók azt várják, hogy idővel lehetőséget kínál majd az örökletes rendellenességekért felelős gének módosítására.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Utca emberét kérdeztük, tudja-e mi az anafilaxiás sokk

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +24 °C
Minimum: +10 °C

Reggelig a déli tájakon és az Alföldön túlnyomóan derült lesz az ég, ugyanakkor északkeleten több lesz a felhő, és még előfordulhat néhol zápor, zivatar. Az északi országrészben és a Dunántúl nagy részén rétegfelhőzet takarja az eget, párás, foltokban ködös idő lesz, de napkeltét követően javulnak a látási viszonyok. Napközben a felhőzet szakadozik, gomolyosodik, mindenhol kisüt több órára a nap. Délután főként az északkeleti tájakon alakulhat ki kevés helyenként zápor, zivatar. A délnyugati szél olykor megélénkül, de zivatarok környezetében erős, viharos lökések is lehetnek. A hőmérséklet délután 22 és 28, késő este 15, 20 fok között változik. A változékony idő mellett a frontérzékenyek tüneteit napközben kettős fronthatás erősítheti fel.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra