Baktériumból lett a világ legkisebb magnója

A világ legkisebb magnójává alakították át a Massachusetts Institute of Technology (MIT) tudósai a gyomrunkban található E. coli baktériumot.

Az újonnan tervezett mikrobák képesek környezetükből "emlékeket" dokumentálni és eltárolni, amelyeket később vissza is lehet "hallgatni". Az élő adatgyűjtő organizmusokat a későbbiekben akár egészségmegfigyelő rendszerekként vagy környezeti szenzorokként is lehet majd használni.

Amerikai biológusok öregedést lassító gént azonosítottak, amely - ha aktiválták - 30 százalékkal meghosszabbította a gyümölcslegyek életét. A kutatásról ide kattintva olvashat tovább! Tudósok már próbáltak korábban is hasznos információt baktériumok DNS-ében eltárolni, de csak teljeskörű, globális emlékeket sikerült letárolni bennük, például olyat, hogy egy bizonyos inger érte-e a környezetet vagy sem. Ezek a digitális emlékek tehát nem tárolták el azt, hogy milyen sokáig tartott a bizonyos inger vagy milyen szerveket ért.

Az új sejtek viszont képesek az adatok ilyen jellegű rögzítésére, a genomon belül bárhová becélozhatjuk. Az pedig, hogy az érintett szekvencia generációról generációra öröklődik, az összegyűjtött emlék pedig így egy teljes populáció életéből is származhat, amelyet egy DNS-szekvenálással vissza lehet nyerni - kifejezetten hasznosnak bizonyulhat.

Az emlékek DNS-szekvenálással visszanyerhetők

A kutatók számára a végcél az, hogy mindezen rendszert különféle és igen eltérő környezetekben lehessen megfigyelőeszközként használni. Mivel a kutatók a sejteket át tudják tervezni arra, hogy különböző ingerekre reagáljanak, a felhasználhatósági szint kifejezetten nagy.

Az organizmusokat akár az óceán mélyére is elhelyezhetjük, hogy CO2-szintet vagy környezetszennyezést mérjenek, vagy akár új gyógyszerekben is el lehet ezeket helyezni, hogy egy betegség terjedését lehessen figyelni és felügyelni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +25 °C
Minimum: +10 °C

Általában sok napsütésre számíthatunk a fátyol-, illetve gomolyfelhők mellett, de délután főként a Duna vonalától keletre eső tájakon erőteljessé válik a gomolyfelhő-képződés. Arrafelé elszórt jelleggel zápor, zivatar is várható, de a Dunántúlon is kialakulhat néhány csapadékgóc. A déli, délnyugati szelet több helyen élénk lökések kísérhetik. Zivatarok környezetében szélerősödés is előfordulhat. A legmagasabb nappali hőmérséklet döntőrészt 24 és 28 fok között várható. Késő estére 13 és 20 fok közé hűl le a levegő. Kedden érkezik a következő front, addig nem kell fronthatásra számítani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra