Felnőttkori fertőző betegségek

Az emberi szervezet legtöbb megbetegedését baktériumok, vírusok, illetve egysejtűek okozhatják. A mindennapi életben számtalan mikroorganizmus van jelen körülöttünk, amelyek szervezetünkbe is bejutnak. Az, hogy a fertőzés valóban bekövetkezik-e, a mikroorganizmus természetétől és az emberi test védekezésétől függ. A fertőzés kimenetele többféle lehet. Ha a kórokozónak sikerül elszaporodnia, az a betegség teljes kifejlődéséhez vezet. Kialakulhat egyensúlyi állapot a védekező mechanizmusok és a kórokozó szaporodása között, ekkor idült fertőzésről beszélünk. Ha az immunrendszer győz, akkor a betegség gyógyul, és a szervezet védetté is válhat.

Hantavírus-fertőzés tünetei és kezelése

Mi a hantavírus-fertőzés?

A hantavírus-fertőzés a haemorrhagiás, azaz vérzéses lázak közé tartozó betegség. Járványtana nagyon hasonló a nádvágó lázéhoz (leptospirózis), amely 2014 nyarán is okozott gondot Magyarországon, és amelyet szintén rágcsálók terjesztenek.

Tünetek

A hantavírus-fertőzés előfordulása

Magyarországon csak elvétve fordul elő hantavírus-fertőzés. Erre vonatkozóan pontos számadatok nincsenek, mert az enyhébb lefolyású megbetegedéseknél szerológiai vizsgálatot nem is végeznek, a vírust nem azonosítják, nem tartozik a jelentendő betegségek közé. Hozzánk közel eső területen legutóbb 2014 nyarán, a horvátországi Plitvicei-tavaknál észleltek jelentősebb járványt.
A hantavírus-fertőzést a mezei egerek terjesztik elsősorban
A hantavírus-fertőzést a mezei egerek terjesztik elsősorban
Mivel a fertőzést mezei egerek vizelete és széklete terjeszti, a kirándulók, mezőgazdasági munkások, terepen mozgó katonák nagyobb kockázatnak vannak kitéve.

A hantavírus-fertőzés okai

A betegséget a Bunyaviridae családba tartozó hantavírus nemzetség okozza. Magyarországon és Közép-Kelet-Európában ennek Puumala (PUUV) és a Dobrava-Belgrade (DOBV) faja terjedt el. A kórokozót rágcsálók, elsősorban mezei egerek terjesztik, főképp a vizeletükkel, székletükkel, direkt kontaktussal. A fertőzést az okozhatja, hogy a kórokozó valamilyen sérüléseken keresztül bejut a szervezetbe.
A fertőzések száma enyhe telek után megemelkedik, mert olyankor a rágcsálók nem pusztulnak el, jobban szaporodnak, nagyobb eséllyel kerülnek kapcsolatba emberekkel. A betegség elvileg emberről emberre is terjedhet, de erre a gyakorlatban nincs példa, kizárólag állat közvetítésével juthat be az emberi szervezetbe.

A hantavírus-fertőzés diagnózisa

A diagnózis felállításához fizikális vizsgálatra és az anamnézis felvételére van szükség, a fertőzés igazolása szerológiai vizsgálattal történik, amelynek során az ellenanyagszintet mérnek a vérben.

A hantavírus-fertőzés tünetei, kórlefolyása

A betegség nagyon magas lázzal, rossz közérzettel, izomfájdalommal jár. Fejfájás is jelentkezhet, a betegek vizelete megkevesbedik. Azt azonban tudni kell, hogy az érintettek többsége tünetmentesen esik át a fertőzésen, még ha van is enyhe vesekárosodása (ami nem feltétlen jön létre), azt nem veszik észre. Súlyos esetben a betegség átmeneti vesekárosodást, veseelégtelenséget okoz, a fertőzés érintheti a májat is. Az irodalmi adatok szerint a hantavírus-fertőzés halálozási aránya 10 százalékos, aminek oka a veseelégtelenség és a vérzéses szövődmények lehetnek.
A hantavírus tüdőszindrómát (pulmonális szindrómát) is okozhat. Ez egy nagyon súlyos, magas halálozási aránnyal bíró betegség, Magyarországon nem fordul elő, de az Egyesült Államokban jól ismerik. Annak oka, hogy ez a betegség Európában nem jelentkezik, vélhetően az, hogy a két kontinensen a vírusnak más-más alfaja van jelen.

A hantavírus-fertőzés kezelése

A kezelés alapvetően tüneti: az immunrendszer támogatására és a vese védelmére van szükség . A vesekárosodás jellemzően önmagától, kezelés nélkül gyógyul, de létrejöhet súlyos vesekárosodás, veseelégtelenség is, ami miatt művese kezelésre is szükség lehet. Utóbbi értelemszerűen kórházi ellátást igényel.
Egyes vélemények szerint a krónikus Hepatitisnél használt ribavirin nevű hatóanyagnak van antivirális hatása a hantavírus esetében is, ez azonban az alapellátásban nem elérhető itthon.

A hantavírus-fertőzés megelőzése

Nincs védőoltás a vírus ellen, a megelőzést egyedül az segíti, ha az érintettek nem járkálnak mezítláb holtvizekben, például Tisza-holtágakban, illetve olyan területeken, ahol egerek, azok vizelete, széklete fordulhat elő.

A hantavírus-fertőzés szövődményei

Súlyos szövődmény lehet a vesekárosodás és a veseelégtelenség. Érintett lehet a máj is, de az kevésbé jellemző.

A betegséget az 1951-53-as koreai háború alatt fedezték fel, az amerikai katonák körében okozott tömeges megbetegedést. A vírust, mint kiváltó okot sokkal később azonosították.
A cikk elkészítéséhez nyújtott segítséget köszönjük dr. Prinz Gyula infektológusnak, az Egyesített Szent István és Szent László Kórház osztályvezető főorvosának.
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +24 °C
Minimum: +11 °C

A nap nagy részében közepesen vagy erősen felhős idő várható, az északkeleti országrészben ugyanakkor naposabb lesz az idő. Hazánk délnyugati felén késő délutánig csak kevés helyen fordulhat elő kisebb eső, zápor. Késő délutántól délnyugat felől viszont kiterjedt csapadékzóna érkezik. A délkeleti, keleti szél többfelé megerősödik, amit néhol viharos lökések is kísérhetnek. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 20 és 26 fok között várható. Késő estére 14 és 20 fok közé hűl le a levegő. A pénteken érkező ciklon előtt melegebb levegő áramlott a Kárpát-medencébe, ami miatt napközben melegfront érezteti hatását.