Felnőttkori fertőző betegségek

Az emberi szervezet legtöbb megbetegedését baktériumok, vírusok, illetve egysejtűek okozhatják. A mindennapi életben számtalan mikroorganizmus van jelen körülöttünk, amelyek szervezetünkbe is bejutnak. Az, hogy a fertőzés valóban bekövetkezik-e, a mikroorganizmus természetétől és az emberi test védekezésétől függ. A fertőzés kimenetele többféle lehet. Ha a kórokozónak sikerül elszaporodnia, az a betegség teljes kifejlődéséhez vezet. Kialakulhat egyensúlyi állapot a védekező mechanizmusok és a kórokozó szaporodása között, ekkor idült fertőzésről beszélünk. Ha az immunrendszer győz, akkor a betegség gyógyul, és a szervezet védetté is válhat.

Chlamydia trachomatis tünetei és kezelése

Mi a Chlamydia trachomatis?

A Chlamydia trachomatis nevű baktérium által okozott húgy-ivarszervi fertőzések és azok szövődményei a leggyakrabban előforduló szexuálisan terjedő megbetegedések (STD=sexually transmitted disease) közé tartoznak. A fertőzések különösen a szexuálisan aktív, fiatal korosztályt érintik. A sokszor csekély tünetekkel vagy tünetmentesen zajló fertőzések viszonylag gyorsan és gyakran vezetnek a nemzőképességet jelentősen befolyásoló szövődményekhez. A fertőzés felismerése célzott mikrobiológiai vizsgálatokkal, a kórokozó direkt kimutatásával lehetséges. A felismert fertőzés kellő ideig és mennyiségben adott baktérium elleni gyógyszerekkel kezelve eredményesen gyógyítható. A sikeres kezeléshez a sokszor panasz és tünetmentes partner vagy partnerek kezelése is szükséges.

Tünetek

A klamidiát a Chlamydia trachomatis nevű baktérium okozza
A klamidiát a Chlamydia trachomatis nevű baktérium okozza

A Chlamydia trachomatis előfordulása és okai

A C. trachomatis világszerte elterjedten húgy-ivarszervi megbetegedéseket okoz. Bizonyított, hogy a szexuálisan aktív fiatal felnőttek 1/3-a egyszer vagy többször átesik a fertőzésen. A kórokozók főleg nemi úton terjednek, de nem zárható ki a nemi váladékokkal történő direkt és indirekt terjedés másféle útja sem. A 17-23 éves korosztály fertőzöttsége 5-10-szer nagyobb, mint a hasonló szexuális szokásokat mutató 32-35 éves korosztályé. Rizikófaktort jelent a fertőzés szempontjából a gyakori partnercsere, az alkalmi kapcsolatok létesítése, de a kórokozó tünetmentes jelenléte a szervezetben esetenként monogám párkapcsolat idején megjelenő megbetegedést is eredményezhet.

A Chlamydia trachomatis diagnózisa

A C. trachomatis okozta fertőzések diagnosztizálása történhet: a baktérium vizsgálati anyagból történő direkt kimutatásával, illetve a fertőzést követően a vérben megjelenő ellenanyagok mérésével. A nemiszervek chlamydiás fertőzöttségét vizeletmintából és kenetvétellel lehet igazolni. A nőknél a kenetvétel a méhnyakból, a férfiaknál a húgyvezetékből történik. A kórokozó kimutatása speciális, gyárilag előállított tesztekkel történik, melyhez a mintavétel szakember feladata.

A Chlamydia trachomatis tünetei, kórlefolyása

Mindkét nemben, de különösen nőknél gyakori, hogy a fertőzés kevés tünettel vagy tünetmentesen zajlik, a fertőzés útjának követése nehéz. A megbetegedések elterjedtségén túl magas a súlyos szövődmények előfordulási aránya is (meddőség, méhen kívüli terhesség, sterilitás). Nőknél 50-70 százalékban fordul elő tünet nélküli vagy csak kevés tünettel járó fertőzés. Férfiaknál ez kisebb arányú. Mivel a fertőzés sokszor nem jár olyan fokú "betegségtudattal", hogy a beteg orvoshoz forduljon, így a kórkép túlnyomó többségét nem ismerik fel, nem kezelik. Ennek nagy kockázata a gyakori szövődmények kialakulása.
A fertőzött személlyel való együttlét után 4-28 nappal a férfi vizelés közben égető érzést tapasztalhat a húgycsövében. A hímvessző általában váladékozni kezd, a váladék lehet átlátszó vagy homályos, de általában hígabb, mint gonorrea esetén. Kora reggel a pénisz nyílása vörös lehet, szélei a beszáradt váladéktól összetapadnak. A betegség néha hevesebben kezdődik, fájdalmas és gyakori vizelési kényszerrel valamint a húgycsőből gennyes váladékozással. A chlamydiával fertőzött nők nagy része panaszmentes, azonban előfordulhat gyakori vizelési kényszer, fájdalmas vizelés, alhasi fájdalom, közösüléskor fellépő fájdalom és a hüvely sárgás nyákos és gennyes váladékozása. A fertőzött partnerrel folytatott anális és orális nemi élet a végbél és a garatfertőzéséhez vezethet, ami fájdalommal és sárgás nyákos-gennyes váladékozással jár.
A kezeletlen esetek néhány hét múlva tünetmentesekké válhatnak, de az ilyen esetekben gyakori a hosszabb-rövidebb idő után fellépő visszaesés. Ennek oka lehet a nem megfelelő antibiotikus kezelés, az esetleg más okból adott antibiotikum elégtelen hatása, a partnertől történő újrafertőződés. Súlyosabb szövődmény a kismedencei tályog kialakulása illetve a fertőzés következtében kialakuló terméketlenség. Komoly figyelmeztetést jelent, hogy már egyszeri gyulladás is 15-20 százalékban meddőség kialakulásával járhat, de többszöri ismétlődés esetén a kockázat 70-75 százalékos gyakoriságot is elérheti, hat- tízszeresére emelkedhet a méhen kívüli terhesség kockázata. Spontán, illetve tapintáskor alhasi fájdalom, érzékenység, fájdalmas menstruáció, láz. Sokszor ezek közül csak egy-egy jelzi a megbetegedést. A teljes tünetegyüttes csak az esetek körülbelül 20 százalékában jelentkezik egyszerre. A C. trachomatis okozta fertőzések diagnosztizálása történhet a baktérium vizsgálati anyagból történő direkt kimutatásával, illetve a fertőzést követően a vérben megjelenő ellenanyagok mérésével.

A Chlamydia trachomatis kezelése

A betegség kezelése antibiotikumokkal (baktérium ellenes szerekkel) történik. A hatásos terápia érdekében a partnerek kezelését is minden esetben el kell végezni. Ajánlott a betegek kezelés utáni kontroll vizsgálata, melyet a kúra befejezése után legalább 3 héttel kell elvégezni.
A tartós fertőzés szövődményeit nehezebb gyógyítani. A korai diagnózis elősegíti a teljes gyógyulást és megelőzi a szövődmények kialakulását, ezért az első tünetek észlelésekor orvoshoz kell fordulni. Valamennyi nőgyógyászati és urológiai rendelő fel van készülve a diagnózis felállítására, a megfelelő kezelésre és tanácsadásra.

A Chlamydia trachomatis megelőzése, hasznos tudnivalók

A megelőzés legbiztosabb módja a fertőzés kockázatának csökkentése. Ennek érdekében:
Használjon óvszert, mely csökkenti, de teljesen nem szünteti meg a fertőzés veszélyét.
Éljen monogám párkapcsolatban. A fertőzés veszélye a partnerek számával arányos.
Jelenjen meg rendszeres STD szűrővizsgálaton.
Ne végezzen felesleges hüvelyöblítéseket. Ez ugyanis károsítja a hüvely bakteriális védekező flóráját.
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +24 °C
Minimum: +11 °C

A nap nagy részében közepesen vagy erősen felhős idő várható, az északkeleti országrészben ugyanakkor naposabb lesz az idő. Hazánk délnyugati felén késő délutánig csak kevés helyen fordulhat elő kisebb eső, zápor. Késő délutántól délnyugat felől viszont kiterjedt csapadékzóna érkezik. A délkeleti, keleti szél többfelé megerősödik, amit néhol viharos lökések is kísérhetnek. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 20 és 26 fok között várható. Késő estére 14 és 20 fok közé hűl le a levegő. A pénteken érkező ciklon előtt melegebb levegő áramlott a Kárpát-medencébe, ami miatt napközben melegfront érezteti hatását.