A testszag így árulkodik az életkorról

Akár testszaga alapján is megbecsülhető egy ember életkora. Testszagunk a korral folyamatosan változik, amiben szerepet játszik az egészségi állapot, egyes gyógyszerek, de a táplálkozás vagy a hormonrendszer változásai is.

Milyen betegségekre figyelmeztethet a kellemetlen testszag ?

Az életkor előrehaladtával bőrünk is öregszik, és egyre több zsírsavat termel. Amikor ezek levegővel érintkeznek, egy 2-nonenal nevű vegyület szabadul fel, aminek jellegzetes szagát nevezik egyesek öregszagnak - írja a brightside.me . Ezen felül, ahogy telik az idő, táplálkozási szokásaink is megváltozhatnak, márpedig testszagunkra is kihatással van, mit eszünk. A halak, fűszerek, vörös húsok emésztéskor a véráramba jutó összetevői megváltoztathatják a verejték szagát.

Az életkor előrehaladtával a testszag is megváltozik
Az életkor előrehaladtával a testszag is megváltozik. Fotó: Getty Images

Az idős emberek szomjúságérzete kevésbé erős, ezért gyakrabban dehidratáltak. Ez szájszárazságot okozhat, a szárazabb szájüregben pedig könnyebben szaporodnak el azok a baktériumok, amelyek erősebb szájszagot okoznak. Emellett idősebb korban egyre többen viselnek műfogsort, ami még rendszeres és alapos tisztítás mellett is remek táptalajt biztosíthat a kellemetlen leheletért felelős mikrobáknak. Ráadásul időseknél egyes fogászati problémák is sokkal gyakoribbak, ami a szájszagot is kellemetlenebbé teheti, illetve általánosságban is befolyásolhatja a testszagot.

Az életkor előrehaladtával hormonális változások is együtt járnak, gondoljunk csak például a menopauzára . A hormonháztartásra hatással van a pubertás, de még a stressz is, és ezek mind-mind kihathatnak a testszagunkra. Emellett ott vannak még a különféle táplálékkiegészítők és gyógyszerek is: az antidepresszánsok például bizonyítottan hatással lehetnek a testszagra. Ennek az az oka, hogy a verejtékmirigyek a gyógyszerek hatására több izzadságot termelnek a hónalj és a lágyék területén, ami a bőrön élő baktériumokkal keveredve kellemetlen szagok forrása lehet.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +11 °C
Minimum: +5 °C

Borult lesz az ég, majd előbb a Tiszántúlon, késő délután már a Dunántúlon is szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 13 és 17 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra