Miért türelmetlenebbek a depressziósok?

Tudósok arra voltak kíváncsiak, hogy a szerotoninnak lehet-e valamilyen szerepe a türelemben, abban, hogy mennyire vagyunk képesek nyugodtan várakozni valamire.

A szerotoninkiválasztást irányító neuronok aktiválódása és kísérleti egerek türelemszintje között szoros összefüggést talált egy nemzetközi kutatócsoport. Az eredmények hozzájárulhatnak a depresszió és a fibromyalgia jobb megértéséhez is.

A depresszió oka A depresszió biokémiai magyarázata a neurotranszmitterek egyensúlyának felborulását tartja elsődlegesnek. A neurotranszmitterek olyan agyi vegyületek, amelyek üzeneteket szállítanak egyik idegsejttől - neurontól - a másikig. A depresszió esetében a figyelem a noradrenalinra és a szerotoninra irányult. Egyesek szerint a szerotonin a "karmester" szerepét tölti be: alacsony aktivitása felborítja a kényes egyensúlyt, és depresszió alakul ki. Okokról, tünetekről, kezelésről ide kattintva tudhat meg többet! A szerotonin nevű neurotranszmitterről még mindig meglehetősen kevés információval rendelkezünk, de a szakemberek szerint fontos szerepe van számos folyamat szabályozásában, ezek közé tartozik például a testhőmérséklet, az alvás, az étvágy, a szexuális vágy, illetve a hangulatunkra is hatással van. Az alacsony szerotoninszint összefüggésben állhat olyan betegségek kialakulásával, mint a depresszió, a migrén, a tinnitusz vagy a fibromyalgia. A szerotonint az agy kis területén található sejtek bocsájtják ki, ám hogy pontosan mi szabályozza ezt a folyamatot, még nem tudjuk.

A hormonok a türelemre való képességre is hatással vannak. Fotó: Getty IMages
A hormonok a türelemre való képességre is hatással vannak. Fotó: Getty IMages

Zachary Mainen és kutatótársai, a Champalomaud Centre for the Unknown tudósai arra voltak kíváncsiak, hogy a szerotoninnak lehet-e valamilyen szerepe a türelemben, abban, hogy mennyire vagyunk képesek nyugodtan várakozni valamire. A kutatók ennek megállapításához egereket használtak. A szerotoninneuronokat fényérzékennyé tették, így ha megvilágították ezeket, akkor aktiválódtak és szerotonint bocsájtottak ki az agyba.

Türelmesebbek lettek

Az egerekkel egy olyan tesztet végeztettek el, melyben várakozniuk kellett a véletlenszerűen megjelenő jutalomra. A kutatók úgy találták, hogy amikor a szerotoninkiválasztás megnövekedett, az egerek türelmesebbek lettek és nyugodtabban vártak a jutalomra. Masayoshi Murakami, a kutatócsoport egyik tagja szerint szoros és egyértelmű a kapcsolat a kiválasztott szerotonin mennyisége, illetve a türelmesen töltött idő között is - vagyis minél aktívabbak voltak a neuronok, annál hosszabb ideig várakoztak nyugodtan az állatok.

Egy párhuzamos kísérletben pedig kizárták azt a lehetőséget, hogy a türelmes várakozás a szerotonin kellemes hatásainak köszönhető - vagyis a szerotonin nem jutalomként működik ebben az esetben. A kutatás eredményeitől azt várják, hogy a segítségével jobban meg lehet majd érteni a szerotonin súlyos betegségekben játszott szerepét. A kutatócsoport a szerotoninfunkció egyéb aspektusait kívánja vizsgálni a jövőben.

A kutatás eredményeiről a Current Biology című szaklapban számoltak be.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +4 °C
Minimum: +0 °C

Az ország nagyobb részén borult, párás idő várható, a köd a legtöbb helyen fokozatosan ritkul. Kisebb körzetekben lehet napsütés, majd napközben ott is megnövekszik a felhőzet. Szitálás, ónos szitálás, esetleg gyenge eső előfordulhat. A légmozgás gyenge vagy mérsékelt marad. A maximum-hőmérséklet döntően 5 fok alatt marad és késő estére sem változik jelentősen. Ami az orvosmeteorológiai helyzetet illeti, jelentős fronthatás nem valószínű.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra