10 tipp a téli alvásproblémák ellen

A téli hónapok sokaknál kedvezőtlenül befolyásolhatják az alvás minőségét és mennyiségét - íme, néhány tipp, hogy ne így legyen.

Reggeli fény

Engedjük be a fényt otthonunkba már korán reggel, ugyanis ez segít szabályozni a melatonintermelést , amely a jó alvás egyik alapja!

Sétáljunk ebédidőben!

Vannak, akik reggel sötétben mennek dolgozni, és délután már sötétben végeznek, így akár napokig nem is érzékelik a természetes fényt. Nekik, de mindenki másnak is jót tehet egy pár perces séta ebédidőben - egy kis levegőzés és a kinti fény jó hatással lehet az alvás minőségére és mennyiségére is.

10 tipp a téli alvásproblémák ellen
Mi segíthet, hogy jobban aludjunk télen?

Csak este és éjjel aludjunk!

Bármennyire csábító is, hogy reggel egy kicsit tovább aludjunk, vagy délután szundikáljunk pár percet (ha megtehetjük), ne tegyük, mert így este nehezebben fogunk elaludni, és rosszabb lehet az alvás minősége is.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Eddzünk rendszeresen!

Hideg van, rövidek a nappalok, ami a motivációnkat is befolyásolja, de szakértők azt javasolják, hogy télen se hagyjuk ki a sportolást. Mozogjunk naponta legalább félórát - már ennyitől jobban alhatunk éjszakánként.

Tízből hat ember nem pihen eleget, vagy alvásminősége nem a megfelelő. Betegségek tünete is lehet, illetve maga az alvászavar is számos egészségi probléma rizikófaktora. A kiváltó okokat mindkét esetben fontos feltérképezni és kezelni. Tünet vagy betegség az alvászavar? Kattintson!

Kerüljük a túlevést!

Főleg este figyeljünk a megfelelő adagokra, mert a későn elfogyasztott lakomák gyomorégéshez és kellemetlen teltségérzethez vezethetnek, ami rontja az alvás minőségét. Nem mellékesen súlygyarapodáshoz is vezethet, ami hosszabb távon komoly egészségügyi kockázattal jár.

Ne fűtsük túl az otthonunkat!

Tekerjük lejjebb a fűtést, főleg éjszakára, és jobban fogunk aludni.

Párásítsunk!

Télen szárazabb a levegő, ami kiszáradt, viszkető bőrt , torok- és orrirritációt okozhat - ezek miatt nehezebb lehet elaludni is. Egy párásítókészülék beszerzése vagy a párologtatás hatékony segítség lehet a száraz levegő ellen.

Megelőzés

Próbáljuk elkerülni a betegségeket! Mossunk kezet gyakran, ne nyúljunk folyton az arcunkhoz, ne találkozzunk beteg családtagokkal, ismerősökkel, és ne használjuk egymás poharát, evőeszközeit.

Alkohol? Inkább ne!

Az italozás nyugtató hatású, de amikor elhagyja szervezetünket, akkor inkább felpörget - állítják szakemberek. Ezért gyakori, hogy ha valakinek sikerül is némi alkohol elfogyasztása után elszenderedni, 4-5 óra múlva felébred, és nem tud majd visszaaludni.

Stresszkezelés

Próbáljuk meg kiiktatni a stresszt, amennyire lehet - sajátítsunk el meditációs vagy relaxációs technikákat, és gyakoroljuk ezeket alvás előtt!

Forrás: health.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +4 °C
Minimum: +0 °C

Túlnyomóan borult lesz a ég, köd már csak kisebb körzetekben képződik. Számottevő csapadék nem lesz. A légmozgás gyenge, mérsékelt marad. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet döntően fagypont felett alakul. Ami az orvosmeteorológiai helyzetet illeti, jelentős fronthatás nem valószínű.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra