Van, ahol mínuszokban is a szabadban alszanak a gyerekek

Aki már aludt a szabad ég alatt, az tudja, hogy az egy teljesen más élmény, mint otthon szundítani. Sokunknak azonban eszünkbe sem jutna, hogy ezt ne nyáron, hanem télen tegyük meg. Nyilván a legtöbb embernek az az első gondolata, hogy a mínuszokban veszélyes a szabadban aludni, főleg a gyerekeknek. De vajon igazuk van?

A kisgyerekes szülők többségének gyakran fejtörést okoz, hogy vajon hogyan aludjon a gyerek télen úgy, hogy ne betegjen meg, és ki is pihenje magát. Sokan bizonytalanok, hogy kell-e az alváshoz zokni, több rétegű pizsama vagy plusz egy takaró, illetve hogy feljebb, vagy inkább lejjebb tekerjék-e a fűtést az altatás idejére.

Éppen ezért valószínűleg sokakat meglep annak a józsefvárosi bölcsődének a gyakorlata, amelyet az RTL Fókusz című műsorában mutattak be. Az intézményben ugyanis ebéd után a gyerekek felveszik az overalljukat, majd befekszenek az udvarra kikészített ágyak egyikébe. Amíg csak az időjárás engedi, a szabadban alszanak a gyerekek – akár még mínuszok esetén is.

A műsorban az is elhangzott, hogy az északi, skandináv országokban teljesen természetes, hogy még télen is a szabad levegőn altatják a gyerekeket. Persze ehhez megfelelően fel is öltöztetik a gyerekeket. Egyes vélemények szerint ez a módszer nyugodtabb alváshoz, végeredményben pedig kipihentebb és erősebb immunrendszerű gyerekekhez vezet.

alvás, gyerekek
Az immunrendszerüknek is jót tehet, ha a szabad levegőn alszanak a gyerekek. Fotó: Getty Images

20 fok fölé ne menjünk!

Ha nem is mínuszokban altatjuk a kicsiket, az altatásra használt helyiség hőmérsékletére akkor is fokozottan figyelnünk kell. Az RTL által megkérdezett dr. Vida Ágnes gyermekpszichológus egyik kiemelt témája a gyermekek altatása. Véleménye szerint a túl meleg környezet semmiképpen sem járul hozzá a nyugodt alváshoz, nem szabad tehát túlöltöztetni vagy nagyon bebugyolálni a kicsiket. Mint mondta, akárcsak a felnőtteknek, a gyerekeknek is 18-20 Celsius-fok az ajánlott hőmérséklet a nyugodt alváshoz.

Jó, ha tudjuk, hogy a túl meleg szobában vagy túlöltöztetve altatott gyerekek nyugtalanabbul alszanak, megizzadnak és gyakran felébrednek. Akár még náthához hasonló tüneteket is produkálhatnak. A felcsavart fűtés miatt ugyanis szárazzá válik a szoba levegője, ez pedig orrduguláshoz vezethet. A gátolt orrlégzés okán pedig jobb híján szájon át kezdenek el lélegezni a gyerekek, és éppen ez vezet végül a megbetegedésekhez. „Azt hisszük, hogy milyen jó, hogy melegben van a gyerek, legalább nem fázik meg, pedig pont fordítva” – mutatott rá a gyermekpszichológus.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +11 °C
Minimum: +5 °C

Nagyrészt borult lesz az ég, de napközben az Alföldön, délutántól pedig már Borsodban is szakadozik, vékonyodik, gomolyosodik a felhőzet. Napközben egyre inkább az ország északi, északnyugati felére korlátozódik az eső, míg az Alföldön zivatarok is lehetnek. Többfelé megerősödik a nyugatias szél, zivatar környezetében akár viharos lökés is lehet. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 12 és 19 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra