A délutáni szunyókálás így hat ránk

A délutáni szunyókálások a legtöbbek életében inkább csak hétvégén férnek bele. Előfordul azonban, hogy egy ilyen minialvásból fáradtabban ébredünk, mint amilyenek előtte voltunk. Nem véletlenül.

Elsőként érdemes tisztázni, hogy milyen hosszú szundikálás számít "túl hosszúnak". Nos, alváskutatók szerint mindegyik, amelyik 30 percnél tovább tart. A legtöbb tanulmány egyetért abban, hogy egészségügyi szempontból a 20-30 perces szundikálások a legoptimálisabbak. Emellett kiderítették már, hogy egy mindössze 10 perces mikroalvás is elég lehet ahhoz, hogy éberebbé váljunk.

Így alszunk mi - az alvás fázisai Az alvás nagyon fontos szervezetünk megfelelő működéséhez. Ennek az éjszaka folyamán különböző fázisai vannak, melyekre más és más jellemző, ráadásul az altatók is befolyásolják ezeket a fázisokat. Kattintson a részletekért!

30 perc fölött többet árt, mint használ

Kutatók 10 tanulmány eredményeit összegezték, amelyben összesen több mint 260 ezer ember vett részt. Arra jutottak, hogy akik rendszeresen szunyókálnak 60 percet vagy többet, 46 százalékkal növelik meg a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának esélye. Ugyanakkor azt is kimutatták, hogy a 40 percnél rövidebb szunyókálásoknak nincs ilyen hatása.

Rövidre fogni a délutáni sziesztákat azért is fontos, hogy az éjszakai alvásunk minőségébe ne zavarjon bele. Ha azért alszunk délután, mert álmatlanságban szenvedünk, ördögi körbe kerülhetünk: a szakértők azt javasolják, hogy a krónikus álmatlanságban szenvedők próbálják meg teljes egészében kihagyni a szunyókálást.

A délutáni szunyókálás sokakat csak még fáradtabbá tesz
A délutáni szunyókálás sokakat csak még fáradtabbá teszi

A több órás délutáni csendes pihenők egyébként az agynak sem tesznek jót. Több kutatás is bizonyítja, hogy a 10-20 perces mikroalvások élénkíthetik a kognitív funkciókat, viszont az ennél hosszabbak éppen ellentétes hatással vannak ezekre. Ennek oka, hogy ilyenkor mélyebb alvási fázisba kerülünk, amelyből felébredve dezorientáltnak, nyomottnak érezhetjük magunkat.

Így szunyókálhatunk egészségesen

Minimum 15, maximum 30 perces időszakokra dőljünk csak le napközben. A rövidke pihenést délutánra érdemes beiktatni, mivel ilyenkor általában csökkennek a koncentrációs képességeink, ezen pedig egy kis alvás már sokat segíthet.

Az is fontos, hogy a szundizásban legyen rendszeresség, vagyis csináljuk mindennap és mindig ugyanabban az időben, ugyanannyi ideig. Így nem kell tartanunk attól, hogy rontja az éjszakai alvásunk minőségét. A körülmények legyenek zavartalanok, iktassuk ki a zajforrásokat, viszont ha lehet, inkább ne sötétítsünk be, mert úgy nehezebb lesz időben felébredni. Ha kell, állítsunk be ébresztést is.

Forrás: care2.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +17 °C
Minimum: +8 °C

A Dunántúlon eleinte napos idő várható, majd a frontális felhő- és csapadékrendszer délelőttre az északkeleti tájakat is elhagyja, így ott is csökken a felhőzet. Ugyanakkor a déli óráktól délnyugat felől erősen megnövekszik, megvastagszik a felhőtakaró, ezzel együtt nő a csapadékhajlam. Napközben kevesebb, estétől már több helyen valószínű - nagyobb eséllyel az ország északi felén - zápor, sőt egy-egy zivatar sem kizárt. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 21 fok között várható, a déli, délkeleti tájakon lesz a legmelegebb idő. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Késő délután melegfronti hatás érezhető, ami a frontérzékenyek számára kellemetlen tünetekkel járhat.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra