Féloldali arcidegbénulás: mi ez a betegség?

Az amerikai színésznőről a közelmúltban írták meg a lapok: válását követően súlyos panaszokkal kellett megküzdenie. Vérnyomásproblémák mellett Bell-féle bénulás, vagyis féloldali arcidegbénulás miatt is kezelték. Mit kell tudni erről a betegségről?

Válásáról és ezt követő, testi-lelki megpróbáltatásairól adott interjút a közelmúltban Angelina Jolie. A színésznő a Vanity Fair című magazinnak elárulta: miután tavaly szeptemberben külön költözött férjétől, Brad Pittől, többször került orvoshoz magas vérnyomás okozta panaszok miatt, és arcának fél oldala is lebénult. Az orvosok a Bell-féle parézist állapították meg nála, amelyet hosszas kezeléssorozattal sikerült csak legyőznie. Mit kell tudni erről a betegségről?

Az arcideg-bénulás a VII. agyideg (orvosi nyelven nervus facialis) valamilyen károsodás miatt létrejött kisebb-nagyobb mértékű működés-képtelensége vagy teljes bénulása. Tüneteiről és kezeléséről bővebben az alábbi cikkünkben írtunk!

Mi a Bell-féle bénulás?

A Bell-féle bénulást perifériás faciálisz parézisként ismeri az orvostudomány, és az arcidegbénulás leggyakoribb típusaként tartják számon. Ez a fajta elváltozás legtöbbször teljesen egészséges emberen, minden előzetes fájdalom, egyéb tünet nélkül hirtelen alakul ki. A hátterében meghűlést, illetve vírusos-eredetet ( herpesz szimplex ) valószínűsítenek, kialakulásának pontos okai azonban nem ismertek. Az arcidegbénulás gyakran idegsérüléssel járó baleset után jön létre, de kialakulhat idegeket megbetegítő vírusfertőzés (mumpsz, övsömör) után is.

A színésznő Bell-féle bénulástól szenvedett
A színésznő Bell-féle bénulástól szenvedett

Leggyakrabban a 15 év alatti, illetve a 60 év feletti korosztályt érinti a betegség, de magasabb kockázati csoportba tartoznak a cukorbetegek, a terhes nők és az influenzával küzdők is. Nem tisztázott egyértelműen, hogy miért alakul ki a bénulás, de a lap szerint a válással járó stressz, a korai menopauza és a magas vérnyomás egyszerre játszhattak szerepet a színésznő panaszainak kialakulásában.

A betegséget általában könnyű felismerni, mivel az arc egyik felének bénulása nemcsak a betegnek, de környezetének is gyorsan szemet szúr. A parézis kialakulása előtt egy-két nappal fájdalom jelentkezhet a fül környékén, majd hirtelen bekövetkezik az arcizmok bénulása. Néhány beteg a bénulás oldalán zavaróan erősnek, bántónak érzi a hangokat, illetve ezen az oldalon a nyelv is érzéketlenné válhat. Láz , illetve egyéb, betegségekre utaló tünet szinte soha nem kíséri.

Az arcidegbénulás Bell-féle típusára az orvosok általában szteroidtartalmú tablettákat írnak fel, mivel ezek hatékonyan csökkentik az ideg duzzadását és a feltételezett neuroallergiás folyamatokat. A bénult arcizmokat - fizioterápia során - elektromosan ingerlik (szelektív ingeráram-kezelés), hogy az izmokat megóvják a sorvadástól, amíg a normális idegvezetés helyre nem áll. Hasznos lehet az idegregenerálódást elősegítő B1-vitaminok szedése is.

Forrás: Daily Mail

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +14 °C
Minimum: +3 °C

Túlnyomóan borult lesz az ég, és sokfelé várható eső, zápor. Az Alpokalja magasabb részein havazás is lehet. Az északi, északkeleti szél a Nyugat-Dunántúlon és északkeleten helyenként élénk marad. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 5 és 11, a Nyugat-Dunántúlon 2 és 5 fok között alakul. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra