Civilizációs betegséggé vált a rejtélyes nyakfájdalom

Manapság már szinte mindenki zsebében ott van egy mobiltelefon. A többség okostelefont használ, így már nemcsak telefonálni és SMS-ezni tudnak készülékeikkel, hanem számos egyéb funkciót is kihasználhatnak a mobilinternetnek köszönhetően. Ez jó pár ponton megkönnyítette ugyan az életünket, azonban káros hatásai is vannak a szinte állandó kütyüzésnek.

Az ülő, általában monitor előtt végzett munka már eleve számos egészségügyi problémát előidézhet, a napi több órányi mobilozás azonban tovább súlyosbítja a bajt. A legtöbb ember ugyanis felvesz egy jellegzetes, görnyedő testtartást, amikor ülve telefonozik, ez a póz pedig komoly nyakfájdalomhoz vezethet – hívta fel a figyelmet a Pénzcentrum cikke.

szőke nő okostelefonozik
Manapság már szinte mindenki zsebében ott van egy mobiltelefon. Fotó: Getty Images

Ilyen pózban töltünk el akár órákat is

A legnagyobb probléma, hogy a legtöbben nem az arcuk előtt, függőlegesen tartják a mobiltelefont, miközben használják, hanem a térdükön pihentetett kezükben fogják az eszközt. Így a nyakat behajlítva, a fejet előre ejtve nézik a lent lévő képernyőt. Ilyenkor az áll igen közel van a mellkashoz, a nyak és a vállak tehát előregörnyednek, tartásuk görcsös lesz.

Ez a testtartás komolyan igénybe veszi a nyakizmokat, és egészségügyi panaszok kialakulásához vezethet. Nem véletlen, hogy manapság egyre többen küzdenek makacs nyakfájással – és bár sokan rögtön arra gondolnak, hogy csak elfeküdték a nyakukat alvás közben, valójában a legtöbb esetben a mobilozás áll a háttérben.

Ezért (is) veszélyes a telefonunk
A mobilunkat mindenhová magunkkal visszük, és ennek megvan a következménye: rengeteg vírus és baktérium megél rajta. A rendszeres tisztítással viszont segíthetünk ezen.

Súlyos következményekkel kell számolni

Ahogy a Cleveland Clinic cikkében is kiemelik a szakértők, a nyakizmok alapvetően akkor bírják el rendesen a fejet, ha azt függőleges helyzetben tartjuk. Így ezen izmok terhelése minden egyes centiméter előrebillenéssel megduplázódik. Amikor tehát hosszú ideig lefelé nézünk a telefonunkra, az nagyjából 5-6-szoros terhelést ró a nyakizmokra

Azonban nem az izomfájdalom az egyetlen negatív következménye a rossz tartásnak. Ez a rendellenes póz korlátozza a tüdőkapacitást, az oxigénhiány pedig keményebb munkára kényszeríti a szívet.

Erre figyelj, hogy csökkentsd a kockázatot

Ha szeretnéd megelőzni a fentebb említett problémákat, akkor érdemes megfogadnod a szakértők alábbi tanácsait.

  • Húzd ki magad mobilozás közben! Figyelj a váll és a nyak helyes tartására!
  • Ha előrehajolsz, azt ne görnyedve, hanem egyenes háttal tedd!
  • Tekintetedet ne lefelé, hanem előre szegezd!
  • Az álladat ne közelítsd a mellkasodhoz!
  • A telefon képernyője szemmagasságban legyen!
  • Ne legyél sokáig olyan pózban, amelyben folyamatosan feszülnek az izmaid! Időnként válts testhelyzetet!
  • Próbáld meg tudatosan csökkenteni a képernyőidődet!

Ha pedig már eleve nyakfájással küzdesz, jobb, ha a hosszas mobilozással nem terheled meg még jobban az izmaidat. Érdemes bevetni gyógykrémeket, de jó hatású lehet a jegelés, a lazító fürdő és a tornáztatás is. De ha a fájdalom minden praktika ellenére is tartósan fennáll, vagy esetleg egyre rosszabb, akkor inkább fordulj orvoshoz. A háttérben ugyanis komolyabb gond is állhat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Délnyugat felől tovább folytatódik a felhősödés, ezzel együtt a csapadékhajlam is fokozatosan növekszik. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra