A pánikbetegség diagnózisa

A pánikbetegség tünetei mögött sok beteg szív- és érrendszeri, illetve neurológiai gondokat sejt, illetve az is előfordulhat, hogy az orvos azonosítja pánikbetegségnek valamilyen szervi probléma jeleit.

A rohamokban érkező, erős szorongással és rosszulléttel járó pánikroham egyre gyakoribb, bizonyos felmérések szerint a lakosság 2,5 százaléka szenved tőle. Pontos adatokat viszont nehéz mondani, a pánikbetegség diagnózisának felállítása ugyanis nem egyszerű. A rohamok gyakorisága és intenzitása egyénenként változhat, sokan pedig nem is fordulnak orvoshoz a tünetekkel, illetve egyéb, gyakran súlyos betegséget sejtenek mögötte. A szív-érrendszeri, gyomor-bélrendszeri illetve neurológiai tüneteket mutató betegek jelentős hányada pánikbeteg.

A pánikbetegséget hirtelen, rohamokban jelentkező heves szorongás jellemzi

Ennek persze az ellenkezője is gyakorta előfordul, vagyis az orvos valamilyen veszélyes, szervi probléma tüneteit is a pánikbetegség számlájára írhatja. A helyes diagnózis felállításához ezért elengedhetetlen, hogy a rosszullétek lefolyásáról és körülményeiről részletes és pontos képet kapjon a szakorvos. A kórelőzménynek tartalmaznia kell az első rosszullét leírását - a tüneteket, azok megjelenési sorrendjét, a tünetek fennállásának idejét, tekintetbe véve a külső körülményeket -, és a roham ismétlődését. Fel kell deríteni továbbá, hogy a rosszullétek összefüggésbe hozhatóak- e valamilyen külső tényezővel. Így derülhet fény többek között az agorafóbiára (rettegés a nyílt tértől és a nagy tömegtől) is.

A pánikroham - mint a neve is mutatja - "páni" félelmet takar. A tünetek változatosak lehetnek, melyről az alábbi cikkünkben olvashat bővebben!

Első lépésként így a szervi eredetet kell kizárni, még abban az esetben is, hogyha a beteg amúgy fiatal, erős szervezetű és életmódja sem sorolja bármelyik komolyabb betegség rizikófaktorába. Ezt a tipikus alapvizsgálatokkal lehet megtenni - vérnyomásméréssel, a vérkép elemzésével, a vércukorszint és a pajzsmirigy hormonszintjének mérésével és EKG-val . A gyógykezelést csak ezt követően lehet megkezdeni, jellemzően antidepresszánsokat és a benzodiazepineket ír fel a betegnek az orvos.

)
Az ülőmunka veszélyei

A frontérzékenyek nálunk gyógyulnak!

Fejfájás? Vérnyomás? Fáradtság? Sok stressz?
Frontérzékeny lehet!
Fejfájás? Ingadozó vérnyomás? Rosszullétek? Szédülés? Álmatlanság? Fáradékonyság? Feszültség? Sok stressz?
Személyre szóló, gyógyszer nélküli gyógymódok az Európai Unió és a Magyar Állam támogatásával! Fejfájás? Vérnyomás? Rosszullét? Fáradtság? Idegesség? Sok stressz?
Headache illustration
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +14, +18 °C
Minimum: +1, +8 °C

Több órára kisüt a nap, majd délután nyugat felől elkezd megnövekedni a felhőzet. Napközben számottevő csapadék nem várható, de estétől egyre többfelé kell esőre, záporra készülni. Megélénkül a délire forduló szél, 14, 19 fok közötti maximumhőmérsékleteket mérhetünk. Vasárnap nem jön front. Az előző napi fronthatás miatt azonban a fokozottan érzékenyek még mindig tapasztalhatnak vérnyomásproblémákat, illetve sokaknál a fejfájás sem szűnik meg teljesen. A napsütés javítja a hangulatot, a a kinti programoknak kedveznek a feltételek. Este, éjjel erős hidegfront érkezik! További fontos részletek a meteogyógyász® mai videójában! A légszennyezettség alacsony, alig változik. A légnyomás süllyed.

Egészséget befolyásoló hatások: