Ha elkezd nőni a máj

Normál esetben a máj legfeljebb a bordák alsó ívénél tapintható, ha ezen a határon néhány centivel túllóg, májmegnagyobbodásról van szó.

Mit tegyünk, ha elkezd nőni a májunk?

A májbetegségek többsége valamilyen mértékű megnagyobbodással jár, legalábbis kezdetben. Maga a szerv a betegségek végstádiumban kezd el zsugorodni. Magyarországon leggyakrabban a túlzott alkohol- és zsírfogyasztás okoz májmegnagyobbodást; utóbbit a máj elzsírosodásaként is emlegetik. A jelentősebb alkoholfogyasztás és az elhízás mellett a májnagyobbodás szinte elkerülhetetlen .

májmegnagyobbodás, túlzott alkoholfogyasztás, elhízás, máj, emésztés, májzsugor
A májmegnagyobbodás két fő oka a túlzott alkoholfogyasztás és az elhízás

A két fő ok mellett vírusfertőzések és egyéb károsodások is okozhatnak májmegnagyobbodást. Tipikusan ilyen a krónikus hepatitis C-fertőzés, amelynél a szerv először megnagyobbodik, majd ezt a méretet hosszú időn keresztül tartja, míg végül májzsugor következik be.

Mik a májmegnagyobbodás tünetei?

Az esetek többségében a májmegnagyobbodás panaszmentes, legfeljebb jellegtelen tünetek kísérik, mint például enyhe puffadás, az emésztési zavar, az enyhe hányinger, a fáradékonyság és a munkaképesség csökkenése.

Ez a szakasz nagyon sokáig tart, az elhízásnál és az alkoholizmusnál több évtizedig. A máj állapotának folyamatos romlása után lépnek fel a jellegzetes panaszok, a jelentősebb hasi fájdalom, hasvíz, agyi működési zavar, sárgaság, esetleg vérhányás.

Ha a májmegnagyobbodás kiváltó okát sikerül hatékonyan kezelni, a gyógyulás teljes lehet, mert a máj jól regenerálódó szerv. Az viszont gond, hogy a problémát sokszor csak a végső tüneteknél ismerik fel: ilyenkor megoldást általában csak a nehezen elérhető májátültetés jelenthet. Erre az esélyek nem túl nagyok: Magyarországon évente mindössze 50-100 májátültetés történik. A megelőzést a megfelelő életmód, az elhízás és a túlzott alkoholfogyasztás kerülése segítheti.

A májmegnagyobbodás előfordulásáról, tüneteiről, diagnózisáról, kezeléséről bővebben olvashat a Betegségek A-Z lexikon szócikkében.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +25 °C
Minimum: +14 °C

Erőteljessé válik a gomolyfelhő-képződés, és egyre több helyen - nagyobb számban a Dunántúl keleti felében, illetve a Duna-Tisza közén - számíthatunk esőre, záporra, zivatarra. A zivatarok rendszerbe szerveződhetnek, az egymást követő cellákból pedig lokálisan jelentősebb mennyiség is hullhat. A déli, délkeleti szél sokfelé lesz élénk, zivatarok környezetében átmenetileg viharossá is fokozódhat a szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet nagyrészt 24 és 30 fok között várható, de a délnyugati tájakon pár fokkal hűvösebb maradhat az idő. Késő estére 14 és 20 fok közé csökken a hőmérséklet. A Földközi-tenger térségéből érkező léghullámok miatt változékonyabbra fordul az időjárás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra