A májbetegség korai jelei

A máj az egyik legfontosabb szervünk, fő feladatai közé tartozik a szervezet méregtelenítése, az emésztés támogatása, és a májban találhatók a szervezet glükózraktárai is. Károsodása súlyos, életveszélyes következményekkel jár. Milyen tünetek esetén gyanakodhatunk májbetegségre?

Mivel a máj nagyon sokféle feladatot lát el, a vele kapcsolatos problémák is sok helyen jelentkezhetnek a szervezetben, és bár ezek többsége nem tűnik súlyosnak vagy veszélyesnek, azt jelzik, hogy a máj megfelelő működése fokozatosan csökken. Valamilyen mértékben ugyan képes magát hatékonyan regenerálni, egy idő után azonban akár teljesen le is állhat a működése . Ennek pedig akár végzetes következményei is lehetnek.

Hányinger

A hányás és a hányinger számos dolgot jelezhet, a tengeribetegségtől a várandósságon át az ételmérgezésig, de a májbetegségeknek is jellegzetes korai tünete, mivel a máj nem képes eltávolítani a méreganyagokat. Az anyagcserében bekövetkező változások (melyek szintén a májproblémákkal függnek össze) is okozhatnak hányingert.

Májbetegségek és természetes gyógymódjaik Modern életvitelünk gyakori velejárói az állandó stressz, az egyoldalú táplálkozás, a túlzott alkoholfogyasztás, olyan környezeti ártalmak, mint a mérgező, vegyipari anyagok, a biológiai fertőzések. Mindezek együttesen túlterhelik szervezetünket, és az egyetlen méregtelenítésre képes szervünket, a májunkat. Így segíthetünk neki tisztán tartani magunkat !

Állandó fáradtság

Ha folyton fáradtnak, kimerültnek érezzük magunkat, és még a legkisebb feladat elvégzése is teljesen kimerít, az bizony májbetegség jele is lehet. A máj ugyanis energiaraktárként is funkcionál, és ha nem működik rendesen, akkor a szervezetünknek keményebben kell dolgoznia azért, hogy a szükséges energiát megszerezze. Emellett a felgyülemlő méreganyagok is fokozhatják a fáradékonyságunkat .

Étvágytalanság is jelezhet májbetegséget

Étvágytalanság is jelezhet májbetegséget

Változások a vizelet és a széklet színében

Az egészséges vizeletnek halványsárga színe van, de a májbetegségek miatt ez jóval sötétebbre változhat, még abban az esetben is, ha elég vizet iszunk. A bilirubin nevű anyag ugyanis a májból a véráramon keresztül a vizeletbe is kerülhet. A bilirubin a széklet barnás árnyalatáért is felelős, ezért ha az epe, illetve a máj működése sérül, akkor nem kerül bilirubin a székletbe, így az egyre halványabbá válik, akár szürke, palaszínű, vagy halványsárga is lehet. Természetesen ezek a változások időnként normálisak, és sok okra visszavezethetőek, de ha rendszeresen a normálistól eltér a széklet vagy a vizelet színe, mindenképpen forduljunk orvoshoz.

Étvágytalanság és emésztési zavarok

A májnak nagy szerepe van az elfogyasztott ételek megemésztésében, lebontásában, például bizonyos enzimek vagy az epe előállításban. Ha nem tudjuk az elfogyasztott ételeket megfelelően megemészteni, akkor az étvágytalansághoz, fogyáshoz, hiánybetegségekhez vezethet. A nem megemésztett étel pedig további problémákat is okozhat, így gyomorégést, hasi fájdalmakat, hasmenést. Az epetermelődés zavarai többek között puffadást, epeköveket, székrekedést okozhatnak.

Nagyon árulkodó, jellegzetes tünet a bőr, a körömágy, a szemfehérje, esetleg a nyelv és az ujjbegyek besárgulása. Ezt is a bilirubin okozza, amelytől normál esetben a szervezetünk nagyon hatékonyan képes megszabadulni, ám ha a máj nem működik megfelelően, a bilirubin felgyűlhet a véráramba.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Panangin reklámfil (X)
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -1 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Késő estére 0 és +7 fok közé hűl le a levegő. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra