Ilyen halat egyél, ha félsz a magas higanytartalomtól

A különböző halfélék higanytartalma jelentősen eltérhet, valamint az sem mindegy, hogy mekkora mennyiséget fogyasztasz ezekből. Mutatjuk, milyen és mennyi halat egyél, ha félsz a higanytartalom okozta ártalmaktól.

Milyen halfajtát válasszunk, ha csökkenteni szeretnénk a higanybevitelt? Erre a kérdésre kereste a választ az élelmiszeripari trendekkel és kockázatfigyeléssel foglalkozó Rizikometer egy közelmúltbeli Facebook-posztjában. Az olasz Il Fatto Alimentare cikkére hivatkozva azt írták, a kockázatok csökkentése és a hal nyújtotta táplálkozási előnyök biztosítása érdekében egyaránt ajánlott betartani néhány szakértői javaslatot.

grillezett lazac zöldbabbal és citrommal
A lazac sokkal jobb választás, mint például a kardhal. Fotó: Getty Images

A halfogyasztás veszélyei

A halak igen gazdagok ugyan fehérjében, kalciumban, szelénben, jódban, omega-3 zsírsavakban, valamint A- és D-vitaminban, a bennük felhalmozódó metilhigany viszont komoly kockázatokkal járhat, amelyek pedig akár felül is múlhatják a halfogyasztás előnyeit. A metilhigany ugyanis az idegrendszerre mérgező higany legveszélyesebb formája. Főként a nagyobb tengeri ragadozóhalakban található meg.

A fogyasztók közül a kisgyermekek és a várandós nők a legveszélyeztetettebbek. Ők ugyanis már heti 0,5-0,7 adag tonhal vagy kardhal fogyasztásával is túlléphetik a metilhigany még elfogadható beviteli mennyiségét.

Ezekre figyelj, ha halat fogyasztasz

Az olasz Nemzeti Élelmiszer-biztonsági Tanács a következő javaslatokat fogalmazta meg, hogy csökkenthesd a halevés kockázatát, miközben a táplálkozási előnyöket is kiélvezed.

  • Heti legfeljebb egyadagnyi tonhalat, kardhalat, cápafélét, csukát, tengeri rókát és kék marlint fogyassz!
  • Maximum heti kettő tonhalkonzervet egyél!
  • Válaszd inkább a kisebb testű, zsírosabb fajokat, például a heringet, a makrélát, a lazacot, a pisztrángot vagy a pontyot!
  • Ne mindig ugyanazokat a halfajtákat fogyaszd, inkább váltogasd őket!
  • Figyelj a hal származási helyére!
  • Lehetőleg növényi takarmányon nevelt, tenyésztett halakat vásárolj! Ezekben kevesebb a metilhigany.
  • A csecsemők, a kisgyermekek, a terhesek és szoptató anyák, valamint a gyermekvállalást tervező nők lehetőleg teljesen kerüljék a ragadozó halak fogyasztását!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +28 °C
Minimum: +12 °C

Túlnyomóan derült, napos, száraz idő várható, csak az északkeleti, keleti tájakon képződhetnek gomolyfelhők, melyek estére fokozatosan feloszlanak, és éjszakára mindenütt kiderül az ég. Főként a Tiszántúlon élénkülhet meg több helyen ismét az északkeleti szél, másutt mérsékelt marad a légmozgás. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 9 és 14 fok között alakul, de a hidegre hajlamos helyeken ennél pár fokkal hidegebb, a vízpartokon, belvárosokban pár fokkal melegebb is lehet. Időjárásunkat jelenleg anticiklon alakítja, és ez a jövő hét elejéig így is marad. Várhatóan hétfőn éri majd el egy hidegfront hazánkat nyugat felől, addig nem kell fronthatástól és ahhoz kapcsolódó panaszoktól tartani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra