D-vitamin-szedés: két hiba, amelyet sokan elkövetnek

A D-vitamin az egyike a szervezetünk számára nélkülözhetetlen mikrotápanyagoknak. Pótlásakor azonban gyakran hibát vétünk. Mutatjuk, mire kell odafigyelned!

A D-vitamin pótlása a fényszegényebb hónapokban nagyon fontos, de akár káros is lehet, ha nem vagy kellően körültekintő. Mutatjuk, melyik a két leggyakoribb hiba, amelyet sokan elkövetnek.

D-vitamin bevétel egy pohár vízzel
A D-vitamin egy nélkülözhetetlen mikrotápanyag, pótlásakor azonban gyakran hibát vétünk. Fotó: Getty Images

A D-vitamin pótolják, de a K-vitamint nem

Egy kutatás szerint káros is lehet a D-vitamin szedése, ha közben a szervezet K-vitamin-szintje nem megfelelő. Ennek magyarázata, hogy a K-vitamin a kulcsa a kalcium csontokba való beépülésének, a sok D-vitamin bevitele pedig magas vérkalciumszintet (hiperkalcémiát) eredményez.

Ez azért veszélyes, mert hosszú távon jelentősen növeli az érelmeszesedés és a szívbetegség kialakulásának kockázatát.

Milyen ételekben van a legtöbb D-vitamin?
A D-vitamint a legegyszerűbben halak – lazac, hering, szardínia –, tojás és gomba fogyasztásával vihetjük be.

Túl sok D-vitamint szednek

Mivel a D-vitamin egy zsírban oldódó vitamin, a szervezet képes raktározni azt, tehát túladagolható. Az ajánlott beviteli mennyiség 1500-2000 nemzetközi egység (NE) naponta, a biztonságosan fogyasztható napi maximum pedig 4 ezer NE.

D-vitamin-túladagolás a felnőttek esetében akkor alakulhat ki, ha huzamosabb ideig napi 10 ezer nemzetközi egységnyi mennyiséget visznek be. De éveken krónikus mérgezés már akkor is kialakulhat, ha éveken át napi 4-5 ezer NE-nél több D-vitamint szed be valaki.

Mivel túladagolás esetén a vér kalciumszintje jelentősen megemelkedik, a legtöbb mérgezéses tünet ezzel függ össze. A D-vitamin-túladagolásra a leggyakrabban az alábbi panaszok hívják fel a figyelmet:

  • hányinger és hányás,
  • étvágytalanság,
  • túlzott szomjúságérzés,
  • gyakori vizelés, nagy mennyiségű vizelet távozása,
  • általános gyengeség,
  • gyakori fejfájás,
  • konstans idegesség,
  • veseproblémák – például vesekő, vesekárosodás, vagy akár veseelégtelenség.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +18 °C
Minimum: +8 °C

Az északkeleti, keleti országrészben legfeljebb átmeneti felhősebb időszakok fordulhatnak elő, itt már csapadék sem valószínű, míg hazánk nyugati, délnyugati felén csak délután indul határozott csökkenésnek a felhőzet északkelet felől, és ezzel együtt ott is csökken a csapadékhajlam. Az északi, északkeleti szelet a keleti országrészben, valamint a Nyugat-Dunántúlon sokfelé kísérik erős, néhol viharos lökések, majd az esti óráktól veszít az erejéből a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 23 fok között valószínű, a tartósabban felhős nyugati tájakon lesz a hűvösebb, míg délen, délkeleten a melegebb idő. Késő este 9 és 15 fok között alakul a hőmérséklet. Ma sem pihenhet a frontérzékenyek szervezete.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra