Az aranyérbetegség stádiumai

Az aranyér kialakulásának négy fázisát különböztetjük meg a szinte észrevétlen, apró dudortól a külső, fájdalmas aranyérig.

Rendkívül kellemetlen, sőt gyakran fájdalmas, ám alapvetően ártalmatlan betegség az aranyér. Vannak, akik nem is tudnak róla, hogy aranyerük van, a kezdeti időszakban még rendszerint teljesen tünetmentes. Az apró, alig észrevehető kis dudorokból azonban hamar nagy, fájdalmas csomók alakulhatnak ki.

Az aranyér négy stádiuma

Vegyük sorra az aranyér kialakulásának és növekedésének egyes állomásait! Szakemberek összesen négy stádiumot különböztetnek meg, a szinte tünetmentestől a súlyos, fájdalmas aranyérig.

Az aranyérnek - súlyosságától függően - négy stádiumát különböztetjük meg
Az aranyér Rendkívül kellemetlen, sőt gyakran fájdalmas betegség. Fotó: Getty Images

1. kezdeti stádium

A kezdeti stádiumban az aranyerek kissé megnagyobbodott, tünetmentes csomók a végbélnyílás közelében, de nem tapinthatók, nem érzékelhetők, csak vizsgálat ( végbéltükrözés ) kapcsán láthatók. Ilyenkor lényegében nincs még semmilyen panasz, kellemetlen érzés.

2. stádium: kitüremkedés

A második stádiumban a csomók székeléskor rövid időre kitüremkednek a végbélnyílás elé, de utána maguktól visszahúzódnak. Ilyenkor már tapintható, érezhető, érzékelhető az aranyér, de igazi kellemetlenséget még nem okoz, rendszerint nem fájdalmas. Az enyhe fokú belső aranyeres csomó gyakran igen sokáig nem okoz tüneteket. Később azonban a tágult vénák vérezhetnek, jellegzetesen a székletürítést követően, vércsíkot húzva a székleten vagy a toalettpapíron. A vérzés nem jár fájdalommal, mennyisége rendszerint csekély, általában ritkán vezet jelentős vérvesztéshez vagy vérszegénységhez .

3. stádium: csak kézzel helyezhető vissza

A harmadik stádiumban az aranyeres csomók nem húzódnak vissza, de kézzel visszahelyezhetők. Ilyenkor a tünetek már teljesen egyértelműek és a kitüremkedő aranyér kellemetlen, fájdalmas is lehet. Sőt, gyakori WC-papír-használat (például hasmenéskor ), vagy egyéb igénybevétel esetén az aranyér vérezhet is.

4. stádium: kinti aranyér

A negyedik, egyben utolsó stádium abban különbözik az előzőtől, hogy a kitüremkedő aranyércsomót már kézzel sem lehet visszahelyezni a végbélnyílásba. Ilyenkor rendszerint már fájdalmas és nagyon érzékeny az aranyér, ráadásul a kitüremkedés miatt kellemetlen.

Mutatjuk, mit szabad és mit tilos enni aranyér esetén.

Te jó helyen tárolod a gyümölcsöket? Teszteld!

Míg az előző állapotokban csak ajánlott a panaszok kezelése, ebben a stádiumban már feltétlenül szükséges a (lehetőleg orvosi) beavatkozás. A már meglévő tünetekhez erősödő fájdalom, a nyálkahártya gyulladása társulhat, a nyálkahártya esetenként berepedhet. A begyulladt aranyér fájdalmas kemény dudorrá, tapinthatóvá válik a végbélnyíláson kívül. A fájdalom székeléskor fokozódik, de azt követően sem szűnik meg teljesen, kellemetlen, feszítő, szúró fájdalom maradhat vissza, az üléskor is gondot okozva. A kívülre került csomó felszíne sebesre dörzsölődhet, váladékozhat. A végbélnyílás környékének viszketése legtöbbször csak a végbéltájék nem megfelelő tisztán tartásából adódó kellemetlenség.

Békés, gyulladásmentes aranyér - stádiumtól függetlenül - akár tünetmentes is lehet. Gyulladásmentes állapotban jelentkezhet viszketés, égető érzés, váladékozás, esetleg vér színezheti a székletet.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +7 °C

A vastagabb felhőzet lassan terjeszkedik észak, északnyugat felé, hazánk délkeleti felén, kétharmadán erősen felhős vagy borult lesz az ég, ezzel szemben az északi megyékben vékonyabb, szakadozottabb lesz a felhőzet, ott várható a legtöbb napsütés. Az ország déli, délkeleti felén fordulhat elő időszakos eső, zápor, estétől csökken a csapadékhajlam. Főként a Nyugat-Dunántúlon és az Északi-középhegység tágabb térségében megerősödik, a nyugati határvidéken viharossá is fokozódik az északi, északkeleti szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 15 és 20 fok között valószínű, de a tartósan borult déli, délnyugati tájakon ennél hűvösebb is lehet. Késő este általában 8, 13 fok várható. Az orvosmeteorológiai helyzet kedvezően alakul, nem kell ma fronthatással számolni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra