A kiberbűnözők már váltságdíjat kérnek az egészségügyi adatainkért

Magyarországon is rengeteg támadás éri az egészségügyi infrastruktúrát, az esetek harmadában valószínűleg vissza is élnek a megszerzett adatokkal.

Elengedhetetlen, hogy az egészségügyi szektor folyamatosan fejlessze kiberbiztonsági intézkedéseit és rendszereit, hogy megvédje mind a pácienseket, mind az egészségügyi adatokat a kibertámadásoktól. Szerte a világon hetente több száz egészségügyi kibertámadást regisztrálnak, melyekben esetenként átlagosan minimum 200 ezer páciens adata érintett. Éves szinten a több száz milliót is meghaladja a kibertámadásban érintett áldozatok száma, a kiberbűnözők által okozott kár pedig eléri az 50 milliárd eurót számol be a probléma súlyosságáról az EconomX.

adatvédelem, kiberbűnözés, kibertámadás
Vigyázz az adataidra! Fotó: Getty Images

Az egészégügyi adataink különösen sokat érnek

A kiberbűnözők által elkövetett adatlopások és adathalászat révén személyes és különösen bizalmas információk kerülhetnek illetéktelen kezekbe, ami súlyos következményekkel járhat mind a páciensek, mind az egészségügyi intézmények számára. Az egészségügyi információk különösen érzékeny adatok: míg egy banki adat néhány pár dollár a feketepiacon, az egészségügyben keletkezett páciensadatok már több száz, akár több ezer dollárt is érhetnek. Ezek a támadások nemcsak az adatbiztonságot fenyegetik, hanem akár az egész egészségügyi infrastruktúra működését is, ami komoly károkat okozhat az egész társadalomra nézve.

A kibertámadás nem csak szimpla adatlopás: előfordulnak úgynevezett zsarolóvírusos támadások, ahol a támadók titkosítják az adatokat vagy akár az egész rendszert, majd váltságdíjat követelnek a visszafejtésért vagy a rendszer visszaállításáért.

Az egészségügyben a kiberbiztonság alapvetően nem technológiai, hanem betegbiztonsági kérdés, amin emberi életek és akár országok egészségügyi rendszerének hozzáférése múlhat – mondta el a portálnak Palicz Tamás. Az egészségügyi kiberbiztonsági szakértő szerint bár tökéletes biztonság nem létezik a hekkerek ellen, fontos viszont, hogy olyan mértékű csillapítások legyenek a cégek IT-rendszerében, amivel a bűnözőknek nem éri meg bajlódni.

Újabb és újabb módszerekkel vértezik fel magukat a kiberbűnözők. A legegyszerűbb védekezés, ha minden este 5 percre kikapcsolod a telefonod – javasolják a kiberbiztonsági szakértők.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +22 °C
Minimum: +9 °C

A gomolyfelhők a legtöbb helyen összeesnek és a legtöbb helyen kiderül az ég. Hajnaltájt a délkeleti határra kis eséllyel besodródhat egy-egy zápor. A Dráva mentén foltokban pára, köd képződhet. A keleties szél többnyire mérsékelt marad. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet többnyire 7 és 12 fok között, de a Duna-Tisza közi homokhátságon, az északi völgyekben és a Nyírségben helyenként 5 fok alatt alakul. Napközben fronthatások nem okoznak kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra