Megjósolható, hova csap le a villám

A villámok a természet egyik legkiszámíthatatlanabb jelenségei, amelyek embereket és állatokat ölhetnek meg, valamint erdőket és otthonokat gyújthatnak fel vagy rongálhatnak meg. De vajon meg lehet jósolni, hogy mikor és hol csap le a villám?

A Lausanne-i Műszaki Főiskola kutatói egy olyan új rendszert dolgoztak ki, amely képes arra, hogy előre jelezze 30 kilométeres sugarú körben, mikor csap le villám 10-30 percen belül. "A jelenlegi rendszerek lassúak és nagyon bonyolultak, valamint a radarok és műholdak által szolgáltatott drága külső adatokra van szükség hozzájuk. Az új technológia azonban a mesterséges intelligencia és a hagyományos meteorológiai adatok kombinációján alapul" - közölték a kutatók.

villám, villámcsapás, vihar, mesterséges intelligencia
Megjósolható, hova csap le a villám. Fotó: iStock

Életet menthet az új módszer

"A mi módszerünk olyan adatokat használ, amelyet bármely meteorológiai állomástól be lehet szerezni. Ez azt jelenti, hogy távoli térségekre is tudunk előrejelzést készíteni: olyanokra, amelyek kívül esnek a műholdak és a radarok hatósugarán, és ahol nincsenek távközlési hálózatok" - mondta Amirhossein Mostajabi, a technológia feltalálója.

Mi történik, ha belénk csap a villám? A válaszért kattintson ide!

Mivel az adatok valós időben könnyen beszerezhetők, az előrejelzés nagyon gyorsan elkészülhet, és a vészjelzést még azelőtt ki lehet adni, hogy a vihar kialakul - tette hozzá.

Így működik

A kutatók módszere egy olyan számítógépes algoritmust használ, amelyet megtanítottak arra, hogy felismerje a villámláshoz vezető körülményeket. A számítógép megtanításához a kutatók 12 svájci meteorológiai állomás tíz év alatt összegyűjtött adatait használták. Négy tényezőt vettek figyelembe: a légnyomást, a levegő hőmérsékletét, a relatív páratartalmat és a szélsebességet. Ezeket összefüggésbe hozták a villámlások észlelésének feljegyzéseivel és helymeghatározásukkal. Az ily módon megtanított rendszer előrejelzése mintegy 80 százalékos pontosságú volt.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +22 °C
Minimum: +9 °C

A gomolyfelhők a legtöbb helyen összeesnek és a legtöbb helyen kiderül az ég. Hajnaltájt a délkeleti határra kis eséllyel besodródhat egy-egy zápor. A Dráva mentén foltokban pára, köd képződhet. A keleties szél többnyire mérsékelt marad. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet többnyire 7 és 12 fok között, de a Duna-Tisza közi homokhátságon, az északi völgyekben és a Nyírségben helyenként 5 fok alatt alakul. Napközben fronthatások nem okoznak kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra